
„Žlutému kovu se od začátku roku daří zůstat pozitivní navzdory rostoucím výnosům některých jiných aktiv i silnému americkému dolaru. Mezitím oblíbená aktiva – od akcií velkých i malých firem přes dluhopisy, realitní investiční trusty až po kryptoměny – upadla buď do korekce, nebo do teritoria medvědího trhu,“ konstatuje miliardář.
„Zlato se pěkně drží nejen proti americkému dolaru, ale i prudce stoupajícím výnosům vládních dluhopisů,“ pokračuje. „Jen to potvrzuje, že zlato si zachovalo svou roli uchovatele hodnoty v dobách vysoké inflace a ekonomické a geopolitické nejistoty. Jak často říkám, investice do zlata z vás neudělá miliardáře, ale mohla by pomoci stabilizovat vaše portfolio, když všechno ostatní krachuje.“
PSALI JSME: Frank Holmes: V době vysoké inflace a rostoucích sazeb si zlato vždy vedlo dobře
Největší dojem na Franka Holmese udělalo, že zlato dokázalo odolat i tomu, že americký dolar posílil na 20letá maxima vůči koši jiných hlavních měn. Zejména proto, že zlato se obchoduje v dolarech, a tato dvě aktiva historicky sdílí inverzní vztah, tedy když jedno klesá, druhé obvykle stoupá a naopak.
PSALI JSME: Zlato nebo dolar?
„Na začátku pandemie dolar prudce vzrostl, když investoři hledali bezpečný přístav, což vyvolalo tlak na zlato. Dnes je hodnota dolaru vysoce posilována zvýšením úrokových sazeb, a přesto se žlutý kov nadále obchoduje nad 1 800 dolary za unci.“ Holmes tím nepřímo říká, že silný dolar paradoxně zvyšuje cenu zlata.
A na závěr svého pravidelného komentáře americký investor dodává, že je dobře známo, že zlato nevynáší žádná jistá procenta, ale s akciemi a dluhopisy v nepřízni je sázka na zlato nejlepším způsobem, jak si právě teď udržet náskok před inflací.
PSALI JSME: Ve zlatém vlaku byste vždy měli mít rezervované místo
(rek)