
Větší chybou než riziko, že Fed zpomalí ekonomiku více, než je nutné k návratu inflace k dvouprocentnímu cíli centrální banky, by podle Powella byla situace, v níž by se nepodařilo obnovit cenovou stabilitu. Šéf Fedu svého vystoupení využil k tomu, aby zopakoval nynější hlavní zásadu centrální banky, napsala agentura Reuters.
Opětovné získání kontroly nad inflací je tak podle Fedu nezbytné i v případě, že bude znamenat zvýšení úrokových sazeb na úroveň, která posune ekonomiku k recesi nebo povede k růstu nezaměstnanosti.
Nedostatečný pokrok při snižování inflace na dvouprocentní úroveň vedl Fed začátkem tohoto měsíce ke zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procentního bodu, tedy do pásma 1,50 až 1,75 procenta. Členové měnového výboru Fedu uvedli, že jsou připraveni schválit další takové zvýšení na zasedání 26. a 27. července.
Powell uvedl, že americká ekonomika zůstává „v docela dobré kondici“ a podle jeho názoru bude schopna se vyrovnat se zpřísněním měnové politiky. Dokáže se podle něj vyhnout recesi i výraznému zvýšení míry nezaměstnanosti.
Míra inflace za květen ve Spojených státech překvapivě vystoupila na 8,6 procenta, ačkoliv analytici se domnívali, že vrcholu dosáhla už v dubnu, kdy činila 8,3 procenta.
Zástupci Fedu očekávají, že se základní sazba do konce roku 2022 vyšplhá na 3,4 procenta. V březnu jejich výhled činil 1,9 procenta.
(ČTK)