
Euro vůči dolaru ve stejnou dobu stoupalo o 0,4 procenta a pohybovalo se kolem 1,0219 USD. Dolar k japonskému jenu odepisoval 0,3 procenta na 134,63 jenu, euro vůči jenu posilovalo o 0,1 procenta a pohybovalo se kolem 137,58 jenu.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červenci klesla o desetinu bodu na 3,5 procenta, a vrátila se tak na úroveň před pandemií covidu-19. Ekonomika vytvořila asi 528 000 nových pracovních míst, což je více než v červnu a více než dvojnásobek proti očekávání analytiků.
Nejnovější statistika o vývoji amerického trhu práce je zatím nejvýraznějším důkazem toho, že americké hospodářství se v posledním čtvrtletí nedostalo do recese, jak se kvůli poklesu hrubého domácího produktu (HDP) předpokládalo. Optimistická nálada se přenesla i do včerejšího dne a světové akciové trhy posilují.
Analytici mají za to, že americká centrální banka (Fed) na tuto statistiku zareaguje dalším zvýšením základní úrokové sazby. Obchodníci odhadují, že Fed s pravděpodobností 69 procent na svém zářijovém zasedání zvýší sazby o 0,75 procentního bodu, vyplývá z dat společnosti Refinitiv.
Trhy s napětím očekávají údaje o inflaci ve Spojených státech za červenec, které budou zveřejněny ve středu. Analytici dotazovaní agenturou Reuters odhadují, že se meziroční inflace v červenci zmírnila na 8,7 procenta z červnových 9,1 procenta.
(ČTK)