
Fed ve středu podle očekávání zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu a signalizoval, že bude zvyšovat úroky déle, než dosud trhy počítaly. To podpořilo obavy z další nestability na akciovém a dluhopisovém trhu.
Oslabilo sedm z 11 hlavních sektorů indexu S&P 500, v čele s finančními a technologickými společnostmi a firmami ze sektoru spotřebního zboží. Hodnotu firem v technologickém sektoru snižují rostoucí výnosy dluhopisů. Nedávné nepříznivé výhledy některých společností, jako FedEx a Ford Motor, také zvyšují obavy o celkové zdraví amerických firem, upozornila agentura Reuters.
Americký dolar posílil ke koši předních světových měn. Fed ve středu zvýšil základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu a vydal novou prognózu vývoje úrokových sazeb, které by v příštím roce měly vzrůst až na 4,6 procenta a do roku 2024 by se neměly snižovat. Dolar také podporuje poptávka po bezpečných aktivech po částečné mobilizaci v Rusku.
Dolar však prudce oslabil k jenu, stejně jako euro a další pření měny, jako libra, švýcarský frank a australský a novozélandský dolar. Důvodem byly intervence japonské vlády na trhu, první od roku 1998, na podporu oslabené měny. Podle analytiků ale bude efekt intervencí jen krátkodobý.
V závěru obchodování dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,6 procenta na 111,25 bodu. Kurz eura vůči dolaru zůstal téměř beze změny na 0,9842 USD. Dolar k jenu klesl o 1,2 procenta na 142,35 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 1,2 procenta na 140,07 JPY.
(ČTK)