
stříbro vykázalo od začátku roku pokles o 17,8 procenta. Foto: iStock
Tyleček dále uvedl, že z dalších komodit vyčnívají ceny pšenice, která od začátku roku zdražila o 137 procent, a kukuřice, jejíž cena na trzích stoupla o 80 procent. Bavlna podle něj naopak letos ztratila 25 procent ceny.
Cena zlata za devět měsíců letošního roku klesla o 7,8 procenta na 1660 dolarů (asi 41.700 Kč) za troyskou unci, doplnil ředitel společnosti Gold.plus Martin Stránský. V září podle něj zlato pokračovalo v poklesu, když proti konci srpna ztratilo 50 dolarů. „Nejdražší bylo krátce po zahájení ruské invaze na Ukrajinu na začátku března, kdy jeho cena dosáhla na 2050 dolarů. Podobný vývoj zaznamenaly i ostatní drahé kovy s výjimkou palladia, které naopak letos o pětinu posílilo,“ uvedl Stránský.
Stříbro podle něj vykázalo od začátku roku pokles o 17,8 procenta na 18,8 dolaru (zhruba 470 korun) za unci. Cena platiny klesla o 9,9 procenta na 860,6 dolarů. Palladium, které se také používá v automobilových katalyzátorech, naopak posílilo o 21,1 procenta na 2209 dolarů.
„Zatímco zlato nebo stříbro ovlivňuje zejména vývoj na kapitálových trzích, mimo jiné i růst úrokových sazeb, platina a palladium jsou brány spíše jako surovina pro různá průmyslová odvětví. Na cenu má tedy vliv poptávka automobilek. Pro palladium je zásadní i to, že téměř polovina jeho světové těžby se nachází v Rusku, na které západní země uvalily sankce. To vede k růstu jeho ceny,“ dodal Stránský.
(ČTK)