
Americká měna zvýšila ztráty na víc než měsíční minimum vůči svým rivalům. Vůči české koruně dolar oslabil z 25,85 na konci září na 24,40 ve středu. Slabší dolar tak zlevnil zlato pro kupce v jiných měnách včetně české koruny.
„Během několika posledních seancí jsme viděli další pokles dolaru, což obnovilo poptávku na trhu zlata,“ řekl David Meger, ředitel obchodování s kovy v High Ridge Futures agentuře Reuters.
PSALI JSME: Goldman Sachs: Propad zlata nebude tak velký, jako jeho růst
„Mohli jsme zaznamenat zpomalení ekonomiky, ale inflace nemusí klesat tak, jak by si Fed přál, a přesto již nemusí být schopen nebo ochoten dál zvyšovat sazby, a to je velmi pozitivní prostředí pro zlato,“ doplnil Meger.
Nicméně se dál všeobecně očekává, že Fed v listopadu zvýší úrokovou sazbu o 75 bazických bodů. „Pokud by se úrokové sazby v prosinci zvýšily jen o půl bodu, zlato by mohlo dostat nad úroveň 1 700 dolarů,“ spekuluje analytik společnosti Oanda Edward Moya.
„Objevily se určité náznaky, že ostatní centrální banky i rétorika Fedu se změkčují, a to nám poskytlo prostor pro korekci dolaru, aby se zvýšila chuť k riziku a aby zlato našlo o něco větší oporu,“ uvedl měnový analytik DailyFX Ilya Spivak.
PSALI JSME: Nový pohled na zlato a inflaci
„Bank of Canada teď oznámila menší než očekávané zvýšení úrokových sazeb a konstatovala, že se blíží ke konci své historické kampaně zpřísňování měnové politiky,“ připomněl server akciové společnosti Nasdaq. Růst kanadské sazby činil 50 bazických bodů na 3,75 procenta.
„Pokud nejbližší data o výdajích na osobní spotřebu nebudou žhavější, než se očekává, zlato by mohlo otestovat 1 700 dolarů a pak, pokud Fed zůstane neutrální, by se mohlo vyškrábat ještě nad tuto hranici,“ dodal Spivak.
PSALI JSME: Kdo rozbil cenu zlata
(rek)