
Proto si jej většina centrálních bank drží v rezervách, byť aktuálně všechny vzácné kovy ztrácejí. Zlato však ze všech nejmíň, přestože uzavřelo minulý týden v červených číslech ve všech významných světových měnách. Ale ještě není konec světa.
Cena zlata na americké burze Comex propadla z rekordních 2 072 dolarů v březnu na 1 645 dolarů v říjnu. Zkušenost ukazuje, že každá korekce ale byla zároveň nákupní příležitostí. Vždy následoval návrat k vyšším maximům. Například v letech 1971 až 1980 si připsala cena zlata přes 800 dolarů. V letech 2000 až 2010 dokonce vystoupala ze 400 na 1 400 dolarů.
Zlato však nemusí být jen vplutím do bezpečného přístavu, jak se často opakuje. Tím spíš, když v tom začne hrát svou roli i česká koruna.
PSALI JSME: Experti překvapují: Předvídají zdražení zlata nad 1 700 dolarů za unci
Americký dolar jako světová rezervní měna je srovnávacím cenovým mechanismem pro většinu surovin, včetně drahých kovů. Vůči všem evropským měnám je teď s výjimkou švýcarského franku v dvouciferných zelených číslech. Ale nic netrvá věčně.
To ovšem platí i pro českou měnu. Ta meziročně odolává propadu evropských měn nejhouževnatěji. Proti dolaru pouze jedenáctiprocentním oslabením. Podobně na tom jsou jen v Albánii a Moldavsku. Proč tam, nevím. Naši měnu v boji s inflací zatím podporují intervence České národní banky. Leč i tady platí, že nic netrvá věčně.
Až se naše centrální banka vyčerpá, cena zlata v naší měně vyletí jako kanár z klece. Jak se v Česku říká: „Dávám tomu rok, maximálně dva.“
PSALI JSME: Pozor na cenu zlata v českých korunách
Rudolf Marek