
Letos nejsilněji intervenovala ČNB ve prospěch koruny v červenci, kdy v devizových operacích vydala zhruba deset miliard eur (243 miliard korun). V srpnu byl objem intervencí 2,4 miliardy eur (58,3 miliardy korun).
Guvernér ČNB Aleš Michl minulý týden po rozhodnutí bankovní rady o zachování základní úrokové sazby na sedmi procentech řekl, že centrální banka bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny. Trh toto vyjádření vnímal jako potvrzení závazku ČNB pokračovat v intervencích na podporu domácí měny.
„ČNB svými intervencemi podporuje korunu s cílem nenechat ji oslabit, a tedy dále nezvyšovat dováženou inflaci. Současná bankovní rada preferuje tento nástroj před zvyšováním úrokových sazeb. Vzhledem k dostatečné výši devizových rezerv předpokládáme, že v této strategii bude pokračovat i zhruba do poloviny příštího roku,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.
Analytik Portu Marek Pokorný upozornil na to, že v bankovní radě mají většinu odpůrci dalšího zpřísňování úrokových sazeb, a proto centrální banka bude proti dovážené inflaci postupovat devizovými operacemi. „Je tedy reálná šance, že ČNB si zachová svůj postoj a ve svých intervencích bude pokračovat do té doby, než jí dojdou prostředky. Se zhoršujícím se stavem ekonomiky ale budou muset být intervence ještě objemnější, a z dlouhodobého hlediska nemusí mít takový efekt jako zvyšování sazeb, kterému se ČNB brání,“ uvedl Pokorný.
Koruna se v pondělí dostala na nejsilnější úroveň vůči euru od únorového začátku války na Ukrajině. K závěru burzy posílila proti předchozímu dni o šest haléřů na 24,32 Kč/EUR. ČNB v listopadové prognóze makroekonomického vývoje uvedla, že za letošní rok očekává průměrný kurz české měny 24,60 koruny za euro. Příští rok by měl kurz být 24,80 koruny za euro.
(ČTK)