
Co se stalo? Nic víc a nic míň, než zveřejnění žhavějších údajů o maloobchodních tržbách v USA, což posílilo očekávání investorů, že Fed (centrální banka USA, pozn. aut.) bude ještě nějakou dobu držet přísnou měnovou politiku v boji s tvrdošíjnou inflací. Dolar na to reagoval šplhem na šestitýdenní maximum vůči světovým měnám.
U zlata zlom nastal, když širší trhy ucítily potřebu trochu přehodnotit odhad budoucího vývoje. Během posledních několika měsíců se obchodníci a investoři řídili optimismem, že inflace klesne a centrální banky se začnou přiklánět k zastavení růstu úrokových sazeb. Leč nestalo se.
PSALI JSME: Zlato mělo nejlepší leden od roku 2015. Jaký bude únor?
„Nákupní euforie vyprchala,“ popisuje dění komentář webu Forex Live, „když trhy začaly pomyslně diskutovat s centrálními bankami o tom, zda skutečně úrokové sazby v USA vystoupají na 5,2 procenta, než dojde k obratu, ale rodí se i myšlenky ekonomická data přinutí centrální bankéře pokračovat až k šesti procentům.“
Navzdory tomu, že lednové sezónní obchody se zlatem se vyvíjely dobře, od přelomu měsíce začala cena zlata klesat. To v posledních dvou týdnech znamenalo snížení ceny troyské unce z letošního maxima 1 959 na 1 835 amerických dolarů.“ Špatná zpráva pro ty, kdo chtěli rychle zbohatnout, dobrá pro ty, kteří se teprve zbohatnout chystají.
PSALI JSME: Únorové přešlapování ceny zlata
(rek)