
Investoři už se tolik neobávají, že by se problémy Credit Suisse mohly rozšířit, a ohrozit tak globální finanční systém. Ke zklidnění přispěla i koordinovaná intervence předních centrálních bank světa na podporu likvidity, kterou centrální banky ekonomicky vyspělých zemí G7 a Švýcarska oznámily v neděli večer, krátce poté, co se UBS dohodla za asistence švýcarské vlády, centrální banky a regulačních úřadů na převzetí Credit Suisse.
„Protože se za posledních 24 hodin v bankovním sektoru neobjevily žádné nové problémy, trhy doufají, že by to mohla být známka, že vrchol krize už je možná za námi,“ řekl podle agentury Reuters investiční ředitel společnosti AJ Bell Russ Mould.
Index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem přidával 1,7 procenta na 15.197 bodů, index londýnské burzy FTSE 100 pak vykazoval růst o 1,5 procenta na 7517 bodů. Hlavní index pařížské burzy CAC 40 měl k dobru 1,7 procenta na 7133 bodů.
Pozornost investorů se nyní soustřeďuje na zasedání měnového výboru americké centrální banky (Fed), od kterého se očekává, že ve středu zvýší základní úrokovou sazbu o 25 bazických bodů do pásma 4,75 až 5,00 procenta. Tak vysoko byla sazby ve Spojených státech naposledy v roce 2007, krátce před globální finanční krizí.
Ještě začátkem tohoto měsíce trhy očekávaly, že Fed zvýší základní úrok o půl procentního bodu, tedy nad pět procent. Krize kolem Credit Suisse ale způsobila na trzích paniku, i když Evropská centrální banka (ECB) minulý týden zvýšila základní úroky o půl procentního bodu, jak původně plánovala. Úroky v eurozóně jsou ale pořád znatelně nižší než v USA.
(ČTK)