
Loni se míra inflace v Turecku dostala až na 85,51 procenta, maximum za 24 let. Na vině byla zejména měnová krize. Erdogan totiž po turecké centrální bance chtěl, aby proti inflaci bojovala snižováním základní úrokové sazby, ačkoliv jiné centrální banky postupují opačn – sazby tedy v podobné situaci zvyšují.
Meziměsíčně se index spotřebitelských cen zvýšil o 2,39 procenta. Analytici v anketě agentury Reuters odhadovali, že se ceny zvýší o 2,6 procenta proti březnu a že ve srovnání s loňským dubnem stoupnou o 44 procent.
Největší meziroční nárůst, a sice o 66,62 procenta, zaznamenal sektor zdravotnictví. Za ním následovaly restaurace a hotely a pak jídlo a nealkoholické nápoje. Podle průzkumu by růst spotřebitelských cen měl ke konci roku činit 46,5 procenta.
Krize životních nákladů pohltila úspory domácností a srazila Erdoganovu popularitu před prezidentskými a parlamentními volbami plánovanými na 14. května. Ty jsou považovány za největší zkoušku pro devětašedesátiletého prezidenta za 20 let jeho vlády. Některé průzkumy ukazují, že proti němu nyní stojí soupeř, který má reálnou šanci jej porazit – kandidát opozice Kemal Kiliçdaroglu.
(ČTK)