
Inflace v eurozóně podle Nagela sice v uplynulých měsících klesala, nadále však zůstává na příliš vysoké úrovni. Evropská centrální banka (ECB) minulý týden zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,75 procenta.
ECB tak byla při zpřísňování měnové politiky méně agresivní než na předchozím zasedání, na kterém úroky zvýšila o půl procentního bodu. „Dokázal jsem si představit i zvýšení o půl procentního bodu,“ řekl Nagel k rozhodnutí ECB z minulého týdne. „Ale již jsme avizovali další zvyšování úroků,“ dodal.
ECB začala úroky zvyšovat loni v červenci. Předtím držela základní sazbu více než šest let na rekordním minimu nula procent. „Začali jsme loni v červenci a uskutečnili jsme zatím sedm zvýšení úroků, celkově o 3,75 procentního bodu. Tak energicky ECB základní úrok ještě nikdy nezvyšovala,“ uvedl Nagel. „Ale inflace je také extrémně vysoká. A my ještě nejsme na konci. Úroky by měly pokračovat v růstu,“ dodal.
Statistický úřad Eurostat minulý týden ve svém rychlém odhadu uvedl, že meziroční míra inflace v eurozóně v dubnu po pěti měsících poklesu mírně vzrostla a dostala se na sedm procent. Cílem ECB je přitom inflace v blízkosti dvou procent.
Česká národní banka (ČNB) minulý týden ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech. Meziroční míra inflace v České republice v březnu klesla na 15 procent z únorových 16,7 procenta. Údaje o dubnovém vývoji spotřebitelských cen zveřejní Český statistický úřad ve čtvrtek. Podle analytiků meziroční inflace klesla na 13,1 až 13,4 procenta.
(ČTK)