
Pro české investory se toho díky silné koruně příliš nemění, jen musejí počítat s nevídanými cenovými skoky třeba až o tisíc korun za den. A právě volatilita zlata stále rozděluje názory na jeho nejbližší budoucnost. A to nejen u analytiků, ale dokonce i u správců obrovských fondů.
Podle multimiliardáře Stanleyho Druckenmillera v dnešním náročném ekonomickém prostředí nemusí být zlato nejlepším bezpečným aktivem, které by se dalo vlastnit, ale může být lepší než nic. Připomíná, že zlato si historicky vedlo v náročných ekonomických podmínkách špatně. „Mohu se mýlit, když říkám nekupujte zlato. Za týden nebo dva bych si to mohl rozmyslet.“
Ve srovnání s Druckenmillerovými vlažnými komentáři je Karen Karniol-Tambourová, spoluředitelka investic v gigantickém fondu Bridgewater Associates, jenž spravuje majetek v hodnotě 150 miliard dolarů, mnohem optimističtější.
PSALI JSME: Zlato ještě nedosáhlo vrcholu, míní Milling-Stanley
„Zlato je podceňované. Má před sebou dlouhou cestu,“ řekla Kitco News. Zlatu by se podle jejího názoru mělo dařit, protože tlak na odpoutání od amerického dolaru hlavně u autokratických režimů, zůstává pro zlato dlouhodobou podporou.
Dodala, že rostoucí význam zlata na globálních měnových trzích z něj dělá víc než jen hráče proti vládním dluhopisům a úrokovým sazbám. „Historicky si zlato vede špatně v prostředí rostoucích reálných úrokových sazeb,“ potvrdila, ale taková situace dnes není. „Geopolitické otřesy nepominou a zlato je zároveň atraktivní pro drobné investory, protože inflace je poměrně vytrvalá.“
Výkonný ředitel komoditního výzkumu finanční skupiny Citi s aktivy 2,5 bilionu dolarů Edward Morse zjevně souhlasí. V televizi CNBC řekl, že očekává růst ceny zlata až na 2 400 dolarů za unci, což by i při silné koruně znamenalo útok na cenový rekord v české měně. Ten pochází z března minulého roku, kdy unce zlata bez obchodní přirážky stála 48 743 korun. Při současném kurzu koruny by pak unce za 2 400 dolarů přišla i bez marže na 51 146 korun.
PSALI JSME: Bank of America si stojí za svým: Zlato míří k 2 500 dolarům za unci
(rek)