
Meziměsíčně ceny v EU i v eurozóně vzrostly shodně o 0,6 procenta. Před rokem v dubnu byla inflace v EU stejně jako nyní na hodnotě 8,1 procenta, v eurozóně činila 7,4 procenta.
Výrazně nejrychleji ceny rostly šestý měsíc v řadě v Maďarsku, které v dubnu registrovalo mírný pokles inflace, a to na 24,5 procenta. Následuje Lotyšsko (15 procent), Česko (14,3 procenta) a Slovensko s Polskem (shodně 14 procent). Nejnižší míru inflace naproti tomu zaznamenalo Lucembursko (2,7 procenta), Belgie (3,3 procenta) a Španělsko (3,8 procenta). Ve srovnání s březnem se meziroční inflace snížila ve 22 zemích EU, ve zbývajících pěti vzrostla.
„Nadále je vidět, jak je EU rozdělená severojižní linií vedoucí mezi ‚starými‘ a ‚novými‘, tedy převážně ekonomicky slabšími členskými zeměmi, které mimo jiné zasáhl výrazný růst cen potravin. Stejně tak se dá říct, že ani členství v eurozóně před inflací dotčené východní země neuchránilo, dokonce ani v případě, že aplikovaly cenové stropy u energií,“ komentoval čísla analytik Banky Creditas Petr Dufek.
Česká republika je podle Dufka i nadále lídrem ve zdražování oblečení v rámci celé unie, a nic na tom nezměnil ani duben. Ani silná koruna nebo levná mezinárodní doprava tak podle něj zatím s cenami konfekce nezahýbaly.
„Vedle toho je Česká republika druhá ve zvyšování nákladů na bydlení včetně energií a dalších služeb s bydlením spojených. Na předních příčkách je však i u dalších položek spotřebitelského koše, jako jsou restaurační služby nebo dovolené,“ dodal.
(ČTK)