
„Americký dolar může být na začátku ztráty svého statutu rezervní měny,“ řekl Kitco News výkonný partner firmy spravující majetek v hodnotě 356 milionů dolarů Leigh Goehring. „Změna rezervní měny by byla největším tržním šokem za posledních čtyřicet let.“
Centrální banky zvyšují alokaci zlata v rezervách v čele s lídry rozvíjejících se ekonomik jako je Čína, Indie, Turecko nebo Egypt. Po loňském rekordním nákupu 1 136 tun přidaly během prvního čtvrtletí do svých rezerv dalších 228 tun zlata. Centrální banky byly masivním zdrojem poptávky po zlatě nejen v posledních dvou letech, ale vlastně po celou poslední dekádu.
„Změny měnového režimu v letech 1930, 1968 a 1998 vždy stimulovaly ceny komodit a věřím, že změna měnového režimu, ke které dojde již v tomto desetiletí, nebude jiná,“ uvedl Goehring. Myšlenka, že americký dolar ztrácí status rezervní měny, existuje již léta. Ale nebylo to nic jiného než mediální šum. V čem by to nyní mělo být jiné?
PSALI JSME: Žádná papírová měna nemůže zlatu konkurovat
„Stále víc důkazů svědčí o tom, že se některé země vzdalují dolaru, včetně Saúdské Arábie, která připouští platby za ropu v čínském renminbi. Všechny sankcionované prodeje ruské ropy jsou vypořádávány v renminbi, Brazílie chce urovnat svůj zemědělský obchod s Čínou v renminbi a francouzský Total je ochoten prodávat LNG Číně za renminbi.“
Tyto snahy však podle Goehringa nelze klasifikovat jako změnu měnového režimu, protože Čína má uzavřený kapitálový účet a země obchodující v renminbi to nemohou změnit, což je okamžik kdy nastupuje zlato.
„Kdo by doopravdy chtěl renminbi? Mluví se o tom, že se všechno nakonec vypořádá zlatem. Jakýkoli krok Číny k nahrazení amerického dolaru musí zahrnovat určitý stupeň směnitelnosti zlata. Zahraniční držitelé by pak mohli převést část svého obchodního přebytku v renminbi na zlato na šanghajské burze.“
PSALI JSME: Plánují Čína a Rusko rezervní měnu krytou zlatem?
To by mohl být důvod, proč zmíněné centrální banky nakupují zlato. Například Čína to vzala natolik vážně, že v květnu nakupovala zlato sedmý měsíc po sobě. Od listopadu již 144 tun, přičemž celkové zásoby její centrální banky se zvýšily na 2 092 tun.
„Budeme schopni obchodovat s komoditami mimo dolar? A pokud budeme mít příliš mnoho renminbi nebo naopak málo, můžeme to vyrovnat zlatem? Zajímavá myšlenka jak podkopat rezervy v dolarech.
Vypořádávat obchody v místních měnách a kapitálové nerovnováhy vyrovnat zlatem? Zajímavý nápad,“ konstatuje zakladatel firmy Goehring & Rozencwajg, který proto víc věří zlatu a do konce roku předpovídá prolomení ceny 2 100 dolarů za unci.
PSALI JSME: Může čínská měna nahradit dolar?
(rek)