
Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 27,775 eura za MWh. Krátce před polednem vykazovala pokles přibližně o tři procenta a pohybovala se mírně nad 28 eury za MWh. Cena plynu na burze se už delší dobu nachází hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.
Ve čtvrtek by se měl po prodloužených údržbářských pracích obnovit plný provoz na obřím norském plynovém poli Troll. Ceny plynu pomáhá snižovat i vysoká úroveň zásob. Poptávku po plynu nicméně zvyšují vysoké teploty, které vedou k většímu využívání klimatizací.
Začátkem června cena plynu pro evropský trh klesla na dvouleté minimum v blízkosti 23 eur za MWh. V polovině června se však vyšplhala až k 50 eurům za MWh, což byla nejvyšší úroveň od začátku dubna. K tomuto nárůstu přispěla zpráva o ukončení těžby v rozsáhlém plynovém poli Groningen v Nizozemsku.
Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za MWh. Od té doby však výrazně klesla. Evropě se totiž daří výpadky v dodávkách ruského plynu kompenzovat dovozem zkapalněného zemního plynu (LNG) a snižováním spotřeby. K poklesu ceny plynu přispěla také mírná zima.
Zásobníky plynu v Evropské unii byly podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) v pondělí plné z více než 80 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala naplněnost zásobníků téměř 83 procent a v České republice činila přes 87 procent.
(ČTK)