
Celkem tak již vlastní 27 tun zlata v aktuální hodnotě 1,74 miliardy dolarů, když od března do října letošního roku už do svých rezerv přidala 15 tun vzácného kovu.
Jde především o psychologii, symbol důvěryhodnosti a bezpečí, který naše centrální banka chce pod vedením guvernéra Aleše Michla státu znovu navrátit, a to jak ve směru k vlastnímu obyvatelstvu, tak i vůči reputaci v zahraničí.
Je to ale také plán, na kterém se dlouhodobě nedá prodělat. Před pouhými deseti lety stála unce zlata v mezinárodních cenách 26 tisíc korun, dnes je to 45 tisíc korun a podle všech náznaků ve výrocích renomovaných expertů bude zřejmě ještě stoupat.
PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/cnb-ma-ve-zlate-uz-pres-miliardu-dolaru/
Občas to funguje i krátkodobě. Například ČNB v říjnu nakoupila zlato za 130 milionů dolarů, ale světový růst jeho ceny celkové zásoby zlata centrální banka zhodnotil ne o zmíněných 130 milionů, nýbrž o 200 milionů dolarů.
K 1. listopadu celkové devizové rezervy ČNB činily skoro 137 miliard dolarů (3,17 bilionu korun), z nichž dvě třetiny jsou v nadnárodních nebo státních dluhopisech jiných zemí. Zbytek tvoří hotovost a akcie.
Skladba devizových rezerv pak vypadá následovně: 50 procent v eurech, 30 procent v dolarech, 17 procent v jiných měnách – od švédské koruny po japonský jen – a poprvé od roku 1998 se u kolonky zlato objevuje vyšší podíl než jedno procento, byť zatím jen o desetinu.
PSALI JSME: https://www.zlato.cz/zlato/cnb-s-vice-nez-25-tunami-zlata-uz-je-na-ctvrtine-cesty/
Rudolf Marek