Zlato (oz) / USD
2 723,13
0,77 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Návrat zlatého věku?

Všechno je jinak. Zlato už se neřídí pravidly západních trhů. Domnívat se, že jeho cenu diktuje úroková sazba americké centrální banky (Fed), potažmo vývoj inflace v USA, je zpozdilost. Letos už platí jiná pravidla, protože nic netrvá věčně. Zhruba těmito větami by se dal parafrázovat názor jednoho z nejuznávanějších expertů na vzácné kovy Rosse Normana.

Všechno je jinak. Zlato už se neřídí pravidly západních trhů, říká Ross Norman. Ilustrační foto: Shutterstock

Výkonný ředitel Metals Daily opouští dosavadní konvence a tvrdí, že se to v nedávné historii stalo už několikrát. „Vzpomínám si na jiné dvě změny, které média jen pomalu trávila… těžbu zlata v Jižní Africe a dovoz zlata do Číny.

A to, když se Jihoafrická republika propadla z bezkonkurenčního těžaře číslo jedna a nyní těžce bojuje o umístění na konci nejlepší desítky. Dalším příkladem je změna toků zlata do Číny. Dřív skoro všechno zlato šlo přes Hongkong, dnes směřuje přímo do Pekingu a Šanghaje a informace o Hongkongu jsou možná zajímavé, ale už nepodstatné.“

Zároveň jsou podle něj západní rafinerie zaplaveny zlatem od západních investorů, kteří ho prodávají a vybírají zisky. „Mince jsou roztaveny, upgradovány na 99,99% čistotu v kilových cihlách, které v příštím letu zamíří do Šanghaje.

PSALI JSME: Ross Norman možná odhalil příčinu rekordní ceny zlata

Infrastruktura západního trhu se zlatem je tak zchátralá, že je náchylná ke zhroucení, protože toky zlata se ztenčily na pramínek. To je také problém pro velké mincovny, které dál razí zlaté mince, ale zjistily, že jejich podnikání se rozpadá,“ konstatuje Norman.

Do jaké míry jsou jeho názory kacířské, se ukáže. Ale že se něco děje, už cítí i jiní. Akademik a spisovatel John Rapley napsal: „Barbarská relikvie vstoupila do nového zlatého věku. Od přelomu tisíciletí hodnota zlata roste a nedávno dosáhla nových maxim…jak se nad Evropou a východní Asií vznáší přízrak války.

Čína a Rusko se sbližují a USA se stahují do kruhu nejbližších spojenců, a přitom využívají všudypřítomnost dolaru k tomu, aby šly po svých nepřátelích a zmocnily se jejich účtů. Do toho inflace. Dolar už nevypadá být tak bezpečný jako kdysi.“¨

PSALI JSME: Je zlatý boom důsledkem dedolarizace?

Autor knihy Proč padají říše: Řím, Amerika a budoucnost Západu, která vyšla loni, leccos naznačuje: „Důvěra mezi zeměmi slábne, zmenšuje se víra v naše vlády a centrální banky, v zachování hodnoty našich peněz. Zdá se nepravděpodobné, že by nadčasová přitažlivost lesklého nerostu polevila. Na rozdíl od digitálního zlata a kryptoměn, o kterých někteří zastánci tvrdí, že mohou zlatu konkurovat.“

Leč nekonkurují. „V nejistých dobách budeme vždy lpět na stejných jistotách, jaké měli naši předkové už dávno,“ uzavírá na webu UnHerd stať nazvanou: Proč stále věříme zlatu. A teď skok do horké současnosti. Co si o zlatu myslet z krátkodobého pohledu investičního portálu Invezz Signals?

Doporučení zní takto: Zisk určitě přinese nákup zlata, pokud jeho cena klesne pod 2 372 dolarů za unci. Čím níž, tím bude zisk vyšší. Pokud cena stoupne nad 2 455 dolarů určitě nekupovat, spíš prodávat. Vybrat zisk. Během příštích osmi dnů je možný zisk 4,66 procenta, možná ztráta 1,24 procenta. Celkové obchodní riziko nízké.

PSALI JSME: Rada investorům: Kupujte zlato při každém poklesu ceny

(rek)

Další z kategorie Zlato