Zlato (oz) / USD
2 708,62
0,23 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Za zdražením zlata stojí Rusko a Čína, píší Financial Times

Deník Financial Times se připojil k těm, kteří připouštějí, že jednou ze záhad oživení zlata je jeho odpojení od amerického dolaru a výnosů amerických státních dluhopisů.

Mnohé země přeměňují své rezervy na zlato hlavně proto, že nic jiného zatím nedokáže dolar nahradit. Ilustrační foto: iStock

John Reade, hlavní analytik marketingové organizace World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato,pozn. red.), rovněž prohlašuje, že důvody, proč lidé kupují zlato, nemají příliš společného s americkými a západními finančními trhy. Se stejným názorem již dříve přišel i uznávaný expert Ross Norman, šéf portálu Daily Metals.

Zdá se, že o ceně zlata se dnes rozhoduje v Číně, která je jeho největším spotřebitelem. Čínská centrální banka chce nakupováním tun zlata zvýšit svou odolnost vůči západním sankcím, jejichž hlavní zbraní je americký dolar. K tomu se přidaly nákupy zlata čínskými spotřebiteli, protože trh s nemovitostmi a místní akciové trhy zklamaly a mnoho jiných možností nemají.

PSALI JSME: Ross Norman možná odhalil příčinu rekordní ceny zlata

K tomu mnohé země mimo síť amerických spojenců přeměňují své rezervy na zlato hlavně proto, že nic jiného zatím nedokáže dolar nahradit. „Ale váhám, jestli to, co vidíme, je systémová změna v hybatelích ceny zlata,“ uvedl manažer strážce bilionů dolarů ve fondech Fidelity Chris Forgan. Argumentuje tím, že nedávné zastavení inflace v USA cenu zlata také ovlivnilo.

Podle WGC Čína koupila 290 tun zlata jen během prvních tří měsíců roku. „Hlavním katalyzátorem podobných nákupních horeček bylo po Putinově invazi na Ukrajinu zmrazení zhruba poloviny ruských rezerv ve výši 600 miliard dolarů, které jsou denominovány v amerických dolarech a eurech.

PSALI JSME: Zlatá pandemie má původ v Číně

„Zdražení zlata,“ míní komoditní expert Harry Dempsey, „a to od října o 25 procent, bylo taženo Ruskem a Čínou ve snaze uvolnit závislost na americkém dolaru.“

Mnoho manažerů fondů je přesvědčeno, že rizika v geopolitice a v systému nekrytých měn jsou stále vyšší. Příkladů je bezpočet – od tvrdohlavé inflace až po nekryté globální dluhy ve výši 315 bilionů dolarů, konstatují na tradičně růžovém papíře Financial Times.

PSALI JSME: Je zlatý boom důsledkem dedolarizace?

Alex Chartres, manažer fondu pro správu aktiv Ruffer, říká: „Chcete vlastnit něco, co vlády nemohou vytisknout.“ Steven Jermy, výkonný ředitel firmy pro obnovitelné zdroje souhlasí a většinu svého majetku drží v drahých kovech. Odhaduje, že cena zlata musí vzrůst asi o 30 procent, protože USA budou muset vybřednout ze své dluhové situace. „Pokud máte dluhopisy a akcie, výnosy vám zničí inflace,“ tvrdí.

„Jiní však naznačují, že globální rizika jsou nadhodnocená a zlato znamená pro zachování bohatství jen málo. Ale s rostoucími globálními riziky a západními investory připravenými koupit zlato, jakmile úrokové sazby půjdou dolů, si každý místo pro aktivum s 5 000 let starým rodokmenem zřejmě najde,“ uzavírá londýnský deník.

PSALI JSME: Návrat zlatého věku?

(rek)

Další z kategorie Zlato