
Na největším trhu světa v Číně zlato naopak přesně ze stejného důvodů zdražilo, když jüan opět klesl oproti jiným hlavním měnám, a navíc marže obchodníků už byla na čtyřnásobku historické průměrné pobídky. Není divu. Když je poptávka, dějí se v nabídce učiněná kouzla.
Stále nezodpovězené zůstávají otázky, jak cenu zlata ovlivňuje hlavně americký trh. Zlato je o sto dolarů levnější oproti rekordní ceně z poloviny května, přesto burzovní fondy (ETF) s aktivy podloženými zlatem stále strádají, i když makléři doporučují využívat každého poklesu ceny zlata k nákupům.
PSALI JSME: Důvodů vysoké ceny zlata je určitě víc, ale který je ten hlavní?
„Investoři si uvědomují, že současné prostředí s vysokými úrokovými sazbami bude pravděpodobně delší. A když se pozornost obrací k honbě za výnosy amerických dluhopisů a sázkám na dolar, zůstává tento týden zlato na vedlejší koleji,“ řekl agentuře Reuters hlavní tržní analytik společnosti KCM Trade Tim Waterer.
Právě v amerických ETF dochází k neustálému poklesu investic do zlata. V největších zlatých fondech světa je o třetinu zlata méně než za covidu, zhruba stejně, jako v roce 2019. „Drahé kovy jako sektor a ve vztahu k masivnímu bohatství a systematicky generované likviditě po covidu, zůstávají silně podceňované,“ uvedla analytička Nicky Shielsová ze švýcarské MKS Pamp.
PSALI JSME:Zlato se snaží prorazit výše. Jeho cenu teď určují ETF fondy
Všímá si i nedávné zprávy švýcarského bankovního gigantu UBS, která říká, že bohatí investoři spravující své peníze prostřednictvím svých rodin v současnosti drží ve svém majetku pouze jedno procento zlata.
„Kombinací hodnoty všech zlatých ETF – z nichž většina se obchoduje na burzách západních ekonomik – a čisté hodnoty kontraktů na nákup zlata na komoditní burze Comex držených spekulativními obchodníky – tvoří pozice ve zlatě jen 0,7 procenta amerických akcií,“ doplňuje Shielsová.
PSALI JSME: Cena zlata dosáhla dalšího historického maxima
Z toho lze vyvodit, že v americké ekonomice ještě dřímá potenciál, který může vyhnat cenu zlata do dnes neuvěřitelných výšin. Unisono se experti shodují v tom, že tento boom odstartuje přeliv investic do zlata po snížení úrokových sazeb v USA. Jenže to se stále odkládá.
Původně se říkalo, že to bude v březnu, dnes už nikdo nevěří ani tomu, že ke snížení sazeb dojde v září. Nejbližší aktuální tipy hovoří o Vánocích. Ale jak píše Adrian Ash, ředitel analýz obchodníka se zlatem BullionVault, sazby by na konci roku mohly klesnout na 5,07 procenta, což vrací do hry již zmíněné americké otazníky. Nebude i tato sazba stále atraktivnější pro dolar a spol. než pro zlato?
PSALI JSME: Zlato a spol. ještě neřekly poslední slovo
Rudolf Marek