
Podle ankety marketingové agentury World Gold Council (WGC, Světová rada pro zlato) mezi 19. únorem a 30. dubnem s celkem 70 odpověďmi, hodlá 29 procent centrálních bank v příštích 12 měsících navýšit zlaté rezervy, což je nejvíc od startu tohoto průzkumu v roce 2018. Globální zvýšení zlatých rezerv v příštích 12 měsících předpokládá 81 procent odpovědí.
Za hlavní důvody nákupů zlata respondenti udali hladinu úrokových sazeb, inflaci a světovou nestabilitu. A proč právě zlato? Protože nemůže zkrachovat, je vysoce likvidní a má dobrou výkonnost v krizích, zněly nejčastější odpovědi. Jako prostředek diverzifikace, což je kulantní označení pro dedolarizaci, zlato označilo jen 30 procent respondentů.
PSALI JSME: V květnu uskutečnila ČNB letos největší nákup zlata
Budoucnost ale vypadá líp, než naznačuje anketa, i přesto, že se už cena zlata za poslední rok zvedla skoro o 20 procent. To znamená, že zlato rezervy bank výrazně zhodnotilo, pokud ho tam měly hodně. Vysoká cena by normálně měla znamenat pokles nákupů, ale tentokrát centrální banky naopak plánují podíl zlata ještě zvýšit.
Jak vtipně napsal Citi Index: „Zlato v poslední době tančí na vlastní melodii. Korelace s ostatními kovy oslabila, stejně jako vztah k tradiční hnací síle amerického dolaru a výnosům amerických dluhopisů, který v podstatě neexistuje. Žádný vztah nemá ani k ropě, ani k inflačním opatřením. Zlato si v červnu prostě dělá, co chce.“
PSALI JSME: Centrální banky zdražení zlata v nákupech nepřibrzdilo
(rek)