Zlato (oz) / USD
2 748,88
1,47 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Kdo je tajemný kupec čínského zlata?

Celková držba zlata čínskou veřejností, bankami a centrální bankou (PBOC) v roce 2023 vzrostla o 431 tun. Ve stejné době činila produkce zlata a dovoz do Číny asi 1 775 tun, což vytváří mezeru pro víc než 1 300 tun. Tato mezera představuje množství zlata, které prostě zmizelo.

Sečteme-li roky 2022 a 2023, v Číně celkem zmizelo 2 700 tun zlata, což je téměř polovina světové produkce. Ilustrační foto: iStock

V Číně nic neobvyklého, ale týká se to maximálně několika set tun. Tak velká mezera je vzácná. Naposledy jsme takovou viděli v roce 2018, kdy přesáhla 2 000 tun. Mezi lety 2019 a 2021 byly mezery malé, než přišel rok 2022.

Tehdy čistý čínský dovoz a produkce zlata činily 1 639 tun. Maloobchod a PBOC nakoupily 853 tun, komerční banky ale snížily své zásoby zlata o 600 tun, protože zrušily obchodování zajišťované zlatem. Kam se ztratilo 1 382 tun? Sečteme-li roky 2022 a 2023, v Číně celkem zmizelo 2 700 tun zlata, což je téměř polovina světové produkce.

„Celková hodnota zmizelého zlata z posledních dvou let je asi 200 miliard dolarů. To je tolik, že je nepravděpodobné, že by to všechno vlastnil jeden záhadný kupec. Existuje několik možností, které by mohly vysvětlit, kam se zlato podělo,“ píše na webových stránkách Think China analytik Chen Long.

„První možností je, že PBOC nakupuje víc, než zveřejňuje. PBOC to může odůvodnit obavou, aby nedošlo k otřesům na trhu. Vzhledem ke konfrontaci mezi USA a Čínou je v zájmu PBOC diverzifikovat rezervy ve výši 3,4 bilionu dolarů. Předpokládá se, že dolar stále tvoří přes polovinu těchto rezerv.“

PSALI JSME: Hromadí Čína zásoby zlata jako přípravu na válku?

PBOC nezveřejňovala své nákupy již dříve. V červnu 2015 oznámila jednorázový nárůst zlata o 621 tun, což nekoupila za měsíc. Většina předpokládá, že toto číslo představuje jen opožděné zveřejnění nákupů. Pokud všech 2 700 tun chybějícího zlata z posledních dvou let také patří PBOC, zdvojnásobilo by to její zásoby zlata na téměř 5 000 tun.

„Druhá možnost je, že existují další kupci, na které nevidíme. Není nepředstavitelné, že zlato nakoupil například Státní investiční fond. Ostatně státní fond asi nedá všechny své peníze do amerických dolarů, ale kolik zlata případně China Investment Corporation vlastní, nezveřejňuje.“

Třetí možností je hra s čísly. Snížení držby zlata komerčními bankami nemuselo být tak velké a nákupy domácností tak malé.

„Pokud domácí banky ohlásily velké snížení zlatých aktiv, mohli se někteří investoři obrátit na zahraniční banky, které mají také licence na dovoz zlata. Možná se domácnosti dostaly ke zlatu jinak, i když pochybujeme, že by tyto nákupy byly tak velké, že by mohly vyrovnat pokles množství zlata v čínských bankách,“ uzavírá singapurský expert.

Otazník tedy zůstává.

PSALI JSME: Číňané v roce 2023 koupili víc zlata, než jejich z řetězu utržená centrální banka

(rek)

Další z kategorie Zlato