
„Chceme mít větší jistotu (ohledně poklesu inflace),“ prohlásil Powell. „A upřímně řečeno, protože americká ekonomika je silná, můžeme si dát (se snižováním úrokových sazeb) na čas,“ citovala jej agentura Reuters.
Americké ministerstvo obchodu minulý týden oznámilo, že meziroční růst cenového indexu výdajů na osobní spotřebu ve Spojených státech v květnu zpomalil na 2,6 procenta z dubnových 2,7 procenta. Index je pro Fed preferovaným ukazatelem inflace, jeho meziroční růst nicméně nadále zůstává nad dvouprocentním cílem centrální banky.
Fed nyní drží svou základní úrokovou sazbu v pásmu 5,25 až 5,50 procenta, což je nejvyšší úroveň od roku 2001. Centrální banka bude o své měnové politice jednat koncem července, finanční trhy však snížení úrokových sazeb očekávají nejdříve na podzim.
ECB zahájila snižování úrokových sazeb už v červnu, svou základní sazbu zredukovala o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Evropský statistický úřad Eurostat oznámil, že meziroční míra inflace v eurozóně v červnu podle předběžných dat zpomalila na 2,5 procenta z květnových 2,6 procenta.
„Ubírá se to správným směrem,“ uvedla šéfka ECB Christine Lagardeová na konferenci v Sintře. Finanční trhy předpokládají, že ECB v září přikročí k dalšímu snížení úroků.
(ČTK)