Zlato (oz) / USD
2 709,74
0,27 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zájem o zlaté akcie v Evropě stoupl, ale není jisté, zda je to trend

Investice do papírového zlata v největším evropském fondu Xetra se snížily na 176 tun. Od začátku roku tak poklesly o 23 tun. Jako papírové zlato se označují cenné papíry kryté fyzickým zlatem.

Byť propad investic do zlata může vyvolávat obavy, není nijak katastrofální. Někteří investoři v době, kterou považují za nejistou, si zisky raději vybrali. Ilustrační foto: Shutterstock

Na každou akcii je v centrálním trezoru německé komoditní burzy uložen přesně jeden gram zlata. Investoři do akcií Xetra-Gold tak mohou vyměnit akcie za fyzické zlato.

Od vydání emise Xetra-Gold v roce 2007 využili investoři tohoto práva už 1 841krát. Celkem si za tu vyzvedli 7,9 tuny zlata. Jak sama burza uvádí, investice do německého fondu Xetra-Gold jsou největší v kontinentální Evropě a páté největší na světě. Aktiva pod správou Xetra-Gold dosáhla na konci první poloviny letošního roku 12,3 miliardy eur.

Byť propad investic do zlata může vyvolávat obavy, není nijak katastrofální. Z pohledu pětiletého období se zásoby zlata ve fondu snížily pouze o 18,8 tuny, zatímco cena gramu zlata v eurech vzrostla o 75 procent. A tak není divu, že někteří investoři v době, kterou považují za nejistou, zisky raději vybrali.

PSALI JSME: Papírové zlato není ani z poloviny podloženo kovem

„V posledním období došlo k odlivu investic do zlatých cenných papírů, protože mnoho obchodníků prodalo akcie, když cena zlata vystoupala na nové rekordy,“ uvedl na webu společnosti Xetra výkonný ředitel Deutsche Börse Commodities Steffen Orben.

„Vidíme ale, že zejména po nedávném rozhodnutí Evropské centrální banky o snížení úrokových sazeb, zájem o akcie Xetra-Gold opět stoupl, ale jestli jde o změnu trendu, ještě není jisté,“ dodal a upozornil na „globální nákupní šílenství mezi centrálními bankami, jež pokračuje zejména v Asii a žene cenu zlata na nová maxima k nelibosti investorů, kteří tak spíš vyčkávají“.

Avšak podle nejnovějších dat zveřejněných japonskou bankou Nomura centrální banky skoupily jen 18 procent zlata, zatímco investoři 38 procent zlata z celkové poptávky. Tu dnes táhnou rozvíjející se trhy, zejména Čína, Indie a Turecko, na rozdíl od předchozích desetiletí, kdy dvě třetiny poptávky pocházely z Evropy, Severní Ameriky a Japonska.

PSALI JSME: Rekordní čtvrtletí nákupů zlata do devizových rezerv

(rek)

Další z kategorie Zlato