Zlato (oz) / USD
2 722,03
0,73 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Vnitřní koloběh zlata se rozběhl po celé Evropě

Dovoz zlata do Nizozemska podle Světové banky klesá podobně jako dovoz zlata do Česka, kde je dokonce v záporných číslech. Obchodníci u nás i v Nizozemsku však říkají, že se roztočil kolotoč vnitřního oběhu zlata, které tím často mění majitele i bez importu nového zlata.

V Česku obchodníci se zlatem informace o své činnosti z konkurenčních důvodů tají, ale v zákulisí připouštějí, že i přes propad dovozu zlata se koloběh vzácného kovu, podobně jako v Nizozemsku, nezastavil. Ilustrační foto: iStock

„Nizozemci prodali ve druhém čtvrtletí mnohem víc zlata, například šperků, protože cena prudce vzrostla,“ uvádí bazarový obchodník s drahými kovy Goudwisselkantoor o svých vlastních transakcích. Nákup zlata se u tohoto řetězce za jeden rok raketově zvýšil o 54 procent.

„Lidé prodávali své zlato mnohem častěji, zejména v dubnu, když cena prudce vzrostla. V minulém čtvrtletí  dosáhla nového rekordu a nyní se podle Goudwisselkantoor pohybuje kolem 70 000 eur za kilogram. To je nárůst o 20 procent za rok. Podle řetězce je to proto, že víc zemí nakupuje zlato, aby zvýšilo své rezervy, a tato zvýšená poptávka vyvolává vyšší cenu,“ píše web NL Times.

„Investoři stále považují zlato za bezpečnou a stabilní investici kvůli válkám na Ukrajině a na Blízkém východě,“ vysvětluje ředitel jedné z poboček sítě Goudwisselkantoor Johan de Ruiter.

„Navzdory tomu, že se cena zlata stabilizovala, poptávka zůstává vysoká. V posledních letech jsme zaznamenali, že zlato zažívá v letních měsících nový impuls. Tuto možnost nevylučujeme ani letos,“ předpovídá de Ruiter.

PSALI JSME: Nerozluštitelné pohyby zlata přes české hranice

Rodinný podnik Goudwisselkantoor v Nizozemsku, v Německu a v Belgii funguje jako zastavárna, směnárna, aukční dům, poradenská firma i obchod s fyzickými drahými kovy a sběratelskými předměty i jako investiční firma do papírového zlata.

V Česku obchodníci se zlatem informace o své činnosti z konkurenčních důvodů tají, ale v zákulisí připouštějí, že i přes propad dovozu zlata se koloběh vzácného kovu, podobně jako v Nizozemsku, nezastavil. Dokonce se zdá být výhodnější obchodovat se zlatem z domácích zdrojů, protože odpadají náklady na transport a ochranu zlata dováženého převážně ze Švýcarska.

Podobná situace je i ve Velké Británii. V květnu byli investoři využívající fond BullionVault, který se stará o 3,1 miliardy dolarů převážně z Ameriky a západní Evropy uložených do zlatých slitků, čistými prodejci zlata pátý měsíc po sobě.

Vypouštění uspořeného zlata do oběhu bylo nejvyšší za téměř tři roky. I přesto, že za ony tři roky hodnota zlata klientů BullionVault vzrostla o 16,8 % v dolarech a 27,1 % v librách. Proto jeden z článků s tímto tématem na webu BullionVault má titulek: Investoři do zlata vydržte…

PSALI JSME: Z Česka se víc zlata vyváží, než dováží

(rek)

Další z kategorie Zlato