
Export zlatých produktů z Česka činil v květnu 153 kilogramů v hodnotě 252 milionů korun. Za prvních pět měsíců letošního roku bylo do Česka dovezeno 1,17 tuny zlata a vyvezeno 0,86 tuny žlutého kovu. V této statistice ale nejsou zahrnuty zlaté mince.
Zjistit z přeshraničních pohybů zlata, kolik ho Češi využili jako investici na horší časy nebo k budoucímu zisku a kolik zlata posloužilo jiným účelům, není možné. Snad jen s výjimkou kilogramu zlatého prachu dovezeného z USA pro průmyslové využití.
„Co se týče dotazu na identifikaci investičního zlata ve formě slitků, zařadí se do kódu 7108 označeného jako Ostatní polotovary: Tyče, pruty, dráty a profily; desky; plechy a pásy o tloušťce převyšující 0,15 mm bez podložky,“ vysvětlila Hana Prudičová z Generálního ředitelství cel.
PSALI JSME: Zlato za ceny Českého statistického úřadu by šlo na dračku
Investiční zlato ve formě slitků sice patří pod nomenklaturu 7108 ve společném sazebníku Evropské unie, jak uvedla šéfka tiskového odboru Generálního ředitelství cel, ale vždy záleží na konkrétním výrobku.
„Kombinovaná nomenklatura nerozlišuje, zda jde o surovinu pro klenotnictví či o investiční slitky nebo cihličky. Důležité také je, zda byl výrobek získán jen litím, nebo došlo k dalším zpracovatelským krokům, například k válcování,“ upřesnila Prudičová.
V praxi je to tak, že se nerozlišuje například pás zlatého plechu určený ke zpracování klenotníkům a ražený zlatý slitek sloužící jako investiční.
PSALI JSME: Letošní dovoz zlata do Česka mírně v kladných číslech
Další háček spočívá v tom, že podle sdělení nadnárodní bezpečnostní agentury Loomis, která má transport zlata třeba ze Švýcarska k našim obchodníkům na starosti, se investiční slitky zařazují do dvou různých kategorií: „Rozlišují se podle toho, zda jsou slitky lité nebo ražené.“
Investiční zlato určitě nelze hledat mezi tzv. zlatými polotovary, což mohou být například háčky, sponky nebo řetízky sloužící k výrobě klenotů. Zjistit však přesně, kolik investičních slitků si Češi v daném měsíci z dovezeného zlata pořídili, je ze statistických dat úplně nemožné.
Jisté však je, že z 293 kilogramů dovezeného zlata pouze 30 kilogramů nemá deklarovaný původ ve Švýcarsku a Rakousku. Mnohem zajímavější je údaj, že více než polovina vyvezeného zlata směřovala zpět do těchto dvou zemí.
PSALI JSME: Vysoká cena loni zabrzdila dovoz zlata do Česka
Rudolf Marek