Zlato (oz) / USD
2 708,93
0,25 %
Jistota ve vlastních rukou
0

ETF se teprve chystají vstoupit do boje (o zlato)

Něco pozoruhodného se stalo s cenou zlata počátkem roku 2022. Po přepadení Ukrajiny se cena zlata se náhle odpojila od svých tradičních partnerů, hlavně od burzovních fondů podložených zlatem (ETF), což znamenalo, že mnohaletý diktát cen prostřednictvím jejich poptávky na zlatém trhu padl.

Nákupy centrálních bank byly nejsilnějším motorem oddělením ceny fyzického zlata od cen diktovaných ETF. Ilustrační foto: iStock
Nákupy centrálních bank byly nejsilnějším motorem oddělením ceny fyzického zlata od cen diktovaných ETF. Ilustrační foto: iStock

Jak píše blog Zerohedge: Pokusy o hrubou manipulaci s cenou zlata prostřednictvím posunů v držbě ETF konečně skončily. A cena zlata explodovala. Nákupy centrálních bank – hlavně té čínské – byly nejsilnějším motorem oddělením ceny fyzického zlata od cen diktovaných ETF.

V kombinaci s rekordním dovozem zlata do Indie v kombinaci s bezprecedentní poptávkou po fyzickém zlatě v USA, není divu, že zlato dosahuje na nová maxima skoro obden. A to zřejmě hned tak neskončí.

Došlo totiž k dalšímu zvratu. „Od poloviny srpna byly do zlatých ETF přidány 3,3 miliardy dolarů. Jinými slovy, nejsou to jen centrální banky a hedgeové fondy, které nenasytně nakupují zlato. největší hybatel růstu zlata v dekádě před válkou na Ukrajině, se také chystá vstoupit do boje!“ píše ZeroHedge.

PSALI JSME: I v srpnu stouply investice do zlata. Už čtvrtý měsíc v řadě

„Dalším důvodem, proč se zlato chystá dál prudce stoupat, je obrovské snížení úrokových sazeb v USA, o kterém si zlato jasně myslelo, že je zbytečné, a proto prudce prudce vzrostlo.“

Benjamin Picton z Rabobank to vyjádřil takto: „Jízda zlata se zdá nezastavitelná a často se dosažené rekordy stávají jen odrazovým můstkem k dalším historickým maximům.

To možná není překvapení vzhledem k tomu, že americká centrální banka podle mnoha ekonomů chybovala, když zahájila cyklus uvolňování nadměrným snížením sazeb, i když hospodářský růst zůstal silný, inflace nad cílem a federální deficit na úchvatných úrovních.“

PSALI JSME: V červenci fondy nakoupily víc zlata než centrální banky

„Domníváme se, že ztrojnásobení nákupů zlata centrálními bankami od poloviny roku 2022 kvůli obavám z amerických finančních sankcí a amerického státního dluhu je strukturální a bude pokračovat, ať už hlášených nebo nehlášených,“ uvedla Lina Thomasová z banky Goldman Sachs.

„Snížení úrokových sazeb může přivést západní kapitál zpět do zlatých ETF. Vzhledem k tomu, že držba ETF se zvyšuje postupně, není toto zvýšení ještě plně zohledněno. Naše analýza proto naznačuje další nárůst cen zlata o 15 procent.“

Podle Rabobank je to stín deflace, podle Zerohedge vstup ETF do boje, podle Goldman Sachs preventivní zájem o pojištění proti všem rizikům. Proto je podle všech dosavadní růst ceny zlata teprve předehrou. Podle nás může růst zlata zřejmě zastavit jen zlato samo. Svojí (zatím netušenou) cenou.

PSALI JSME: Překoná zlato zářijovou klatbu?

(rek)

Další z kategorie Zlato