Zlato (oz) / USD
2 719,32
0,63 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Zlato vnímáme jako čistý diverzifikátor rezerv, uvedla ČNB

London Bullion Market Association (LBMA, Asociace londýnského trhu s drahými kovy, pozn. red.) se každý rok ptá účastníků výroční konference, kde si myslí, že bude cena zlata v době příští výroční akce.

Česká národní banka zlato vnímá jako čistý diverzifikátor rezerv, uvedl její zástupce na nedávné panelové diskuzi v Miami. Ilustrační foto: ČNB
Česká národní banka zlato vnímá jako čistý diverzifikátor rezerv, uvedl její zástupce na nedávné panelové diskuzi v Miami. Ilustrační foto: ČNB

Dle tohoto průzkumu podle agentury Reuters delegáti očekávají, že drahý kov do konce října příštího roku vzroste na 2 941 dolarů za unci, podle agentury Bloomberg je to 2 917,40, což v obou případech znamená růst asi deset procent nad současnou cenu.

Ale, jako většina takových předpovědí, jde o věštění z křišťálové koule, protože předpověď se téměř pokaždé ukáže jako špatná. Pouze třikrát za posledních 16 let se delegáti LBMA dostali do 5% odchylky od toho, kam se cena zlata o 12 měsíců později skutečně dostala.

Například loňský výsledek podobné ankety překonala realita o rekordních 33 procent při 2 650 dolarech za troyskou unci. Tipoval se růst pouze o čtyři procenta na 1 990 dolarů, jak uvedl web obchodu se zlatem BullionVault. Náš český zájem o konferenci v Miami ovšem směřoval jinam.

PSALI JSME: Ještě letos by zlatý poklad Česka mohl vážit přes 50 tun

Konference se totiž zúčastnil i český reprezentant centrální banky (ČNB) Marek Šesták, zástupce ředitele odboru řízení rizik. Vzhledem k pravidelným nákupům zlata byl i on v centru zájmu médií a portál Yahoo! také přinesl jeho odpověď na otázku, jakou motivaci má ČNB ke svým pravidelným nákupům zlata.

„Zlato vnímáme jako čistý diverzifikátor rezerv,“ uvedl Šesták na panelové diskuzi v Miami. Zároveň řekl, že ČNB se zajímá pouze o fyzické zlato a že v současné době není tuzemská centrální banka aktivní v oblasti derivátů zlata, tedy spekulací s cennými papíry podloženými zlatem.

Americký portál dále z jeho příspěvku odcitoval, že Londýn, jako nejvýznamnější obchodní centrum a sídlo LBMA, zůstává hlavním úložištěm českého zlata. Šestákovo vyjádření je pro česká média obzvláště zajímavé, protože ČNB jinak na otázky týkající se jejího zlatého pokladu odmítá odpovídat a pouze odkazuje na výroční zprávy.

PSALI JSME: České nákupy zlata v popředí zájmu

(rek)

Další z kategorie Zlato