
K nejistotám podle portálu Trading Economics přidal Bílý dům po diplomatickém jednání v Saúdské Arábii možnost zrušení sankcí vůči Rusku, což znepokojilo Evropu a Kyjev. Navíc prezidentka sanfranciské centrální banky Mary Dalyová označila vývoj inflace za nerovnoměrný, což posílilo možnost nesnižovat úrokové sazby.
Další zpráva říká, že singapurské dodávky zlata do USA dosáhly v lednu tříletého maxima. To bylo odrazem narušení obchodu s drahými kovy v důsledku cenových rozdílů mezi USA a hlavním světovým centrem v Londýně. Podle údajů státní agentury Enterprise Singapore objemy zlata přepraveného ze Singapuru do USA v lednu vzrostly na zhruba 11 tun, což je o 27 procent víc než v prosinci.
PSALI JSME: I přes odliv je v Londýně stále nejvíc zlata na světě
Goldman Sachs Group proto zvýšila svůj cíl pro zlato na konci roku na 3 100 dolarů za unci, což „zdůrazňuje nadšení Wall Street pro tento kov“, uvedla agentura Bloomberg. Poptávka centrálních bank může v průměru dosáhnout 50 tun měsíčně, což je víc, než se očekávalo, napsali analytici Goldman Sachs Lina Thomasová a Daan Struyven.
Pokud by nejistota ohledně hospodářské politiky přetrvávala, včetně tarifů, zlato by na spekulativní pozici mohlo podle nich dosáhnout ceny 3 300 dolarů za unci. Podle výpočtů Bloombergu by to znamenalo roční zisk 26 procent.
PSALI JSME: Tři tisíce dolarů za unci zlata? A co bude dál?
Kupujte zlato! radí experti Goldman Sachs. Obavy z inflace a fiskální rizika „mohou přimět centrální banky, zejména ty, které drží velké rezervy v dluhopisech amerického ministerstva financí, k nákupu dalšího zlata“, uvedli v reakci na informaci, že v prosinci to bylo 108 tun.
Jakmile bude na obzoru snížení úrokových sazeb v USA, dojde podle analytiků k nákupům zlata i přes burzovní fondy, kde investice do zlata sice stoupají, ale zůstávají hluboko pod vrcholem roku 2020. Letos fondy podle údajů agentury Bloomberg zatím posílily asi o jedno procento.
PSALI JSME: Goldman Sachs: Zlato zdraží víc, než se dosud čekalo
(rek)