
Švýcarsko, největší světový rafinérský a tranzitní uzel spolu s Británií, která je domovem největšího mimoburzovního obchodního centra se zlatem, zaznamenalo v posledních měsících prudký nárůst převodů zlata do USA.
Uvádí se, že důvodem jsou obavy z rozsáhlých dovozních cel, která by mohla ovlivnit i dodávky zlata. Jak přesně by se to mělo přihodit nikdo neví a zřejmě to je zdrojem panické nejistoty.
Donald Trump se zatím o drahých kovech nezmínil, ale od konce listopadu, kdy se zavázal uvalit cla na dovozy z Kanady a Mexika, bylo do smluvních depozitářů burzy Comex v New Yorku dodáno 636 tun zlata v hodnotě 60 miliard dolarů. Zásoby komoditní burzy se tak zvýšily o 116 procent na 1 182 tun, což je nejvíc od března 2021, napsala agentura Reuters.
PSALI JSME: JPMorgan, HSBC a další velké banky stěhují v letadlech zlato za miliardy dolarů
Stratégové americké banky J.P. Morgan mají tušení o co asi jde, když poukázali možnou na poptávku investorů po zlatých podílech ve fondech obchodovaných na burze (ETF), kde jsou nyní investice o šest procent nižší než v roce 2020.
„Další přílivy do zlatých ETF jsou pravděpodobné, protože klesá atraktivita fondů peněžního trhu. Zlaté ETF budou pravděpodobně držet klíč k vyšším cenám zlata,“ uvedl pro web Fund Selector Asia šéf analytiků J.P. Morgan Gregory Shearer.
„S více než šesti biliony dolarů, které jsou stále zaparkovány ve fondech peněžního trhu, se zejména tento sektor v příznivějším prostředí jeví jako připravený na přesun investic.“ Míní tím, že oním impulsem bude snížení úrokových sazeb americké centrální banky.
PSALI JSME: ETF se teprve chystají vstoupit do boje (o zlato)
(rek)