Zlato (oz) / USD
2 866,21
0,28 %
Jistota ve vlastních rukou
0

Podle Goldman Sachs ke 3 300 dolarům za unci zlata dojdeme snadno

Lina Thomasová, komoditní analytička banky Goldman Sachs se nepodivuje, že zlato zdražilo o víc než 45 procent za posledních 12 měsíců. Jen letos o sedm procent a to jsme teprve v únoru, říká. Důvody vidí dva.

Jen letos zlato zdražilo o sedm procent a to jsme teprve v únoru, říká Lina Thomasová, komoditní analytička banky Goldman Sachs. Foto: Goldman Sachs
Jen letos zlato zdražilo o sedm procent a to jsme teprve v únoru, říká Lina Thomasová, komoditní analytička banky Goldman Sachs. Foto: Goldman Sachs

Prvním je prudký nárůst nákupů centrálních bank, z nichž některé jsou nervózní z americké politiky. Druhým je, že spekulanti se uchylují ke zlatu v obavách z obchodních válek stejně jako za Trumpovy první vlády v roce 2019.

„Ano, opravdu. Manažeři peněz parkují svůj kapitál ve zlatě, protože ho berou jako čekárnu. Nevědí, kam jinam dát své peníze, když je kolem tolik nejistoty. Nyní máme cíl 3 500 dolarů do konce roku,“ říká.

Ke zmíněným důvodům přidává třetí, a to posílení investic do zlata v burzovních fondech (ETF), protože se očekává, že americká centrální banka (Fed) letos dvakrát sníží úrokové sazby. „Pokud poptávka po bezpečném přístavu zůstane vysoká, respektive ještě poroste, pak ke na 3 300 dolarům na konci roku 2025 můžeme dojít snadno.“

Lina Thomasová v podcastu na webových stránkách Goldman Sachs také vysvětluje neobvyklost, že posilují dolar i zlato zároveň. „Teď se to zdá se paradoxní, ale ve skutečnosti to dává smysl. Centrální banky, největší síla zlatého trhu, posilují dolar tím, že za dolary ze svých rezervy kupují zlato. Takže si nemyslíme, že by síla dolaru klesala.“

PSALI JSME: Podle Deutsche Bank si zlato vždy nějakou cestu k růstu najde

Goldman Sachs zvýšila svůj odhad poptávky centrálních bank ze 41 tun na 50 tun měsíčně. Pokud by měsíční nákupy činily 70 tun, zlato by jen z tohoto titulu do konce roku mělo dosáhnout na 3 300 dolarů za unci.

„Prosincové údaje o poptávce centrálních bank a dalších institucionálních zájemců o zlato na londýnském trhu byly silné – 108 tun… Pouhý nárůst poptávky centrálních bank by do konce roku přidal k ceně zlata devět procent.“

A další trajektorie: Pokud Fed ale své sazby nesníží, a to i bez dalšího navyšování nákupů v Číně, očekává americká investiční banka, že cena zlata dosáhne 3 060 dolarů za unci. Pokud se příliv peněz do ETF zvýší spolu se snížením úrokových sazeb, zlato by mohlo dosáhnout 3 100 dolarů za unci.

A to se vůbec nezmiňuje inflace a další argument, o který svou prognózu opřela Bank of America. Ta ve své předpovědi zohledňuje skutečnost, že Čína povolila pojišťovnám investice do zlata, a tak předpokládaných 70 tun zlata, které budou měsíčně skupovat institucionální zájemci, je podle Bank of America velmi konzervativní odhad.

PSALI JSME: Bank of America: Cena zlata míří k 3 500 dolarům za unci

Ta očekává, že čínské pojišťovací společnosti budou aktivně nakupovat zlato. „Když uvedeme konkrétní čísla, tyto nákupy by mohly vygenerovat přibližně 300 tun zlata.“

Ceny zlata ale často narážejí na silný odpor, když se blíží určitým psychologickým bariérám. Ty se často vyskytují při stodolarových hodnotách, jak upozorňuje S&P Global Market Intelligence, a jsou výraznější při tisícidolarových hranicích, jako je často zmiňovaných 3 000 dolarů za unci.

V roce 2020 se cena zlata poprvé v historii vyšplhala nad hranici 2 000 dolarů, aby se v roce 2022 propadala až na 1 627 dolarů. Až v roce 2023 se cena zlata držela nad 2 000 dolary trvale. Pak ale brzy po stodolarových schodech vystoupala k současným 2 900 dolarům za unci. Všechny projekce se však mohou v důsledku dynamiky trhů a mnoha proměnných radikálně změnit. Nebo také nemusí.

PSALI JSME: Tři tisíce dolarů za unci zlata? A co bude dál?

(rek)

Další z kategorie Zlato