
Obě finanční instituce se shodují, že hlavním motorem dalšího zdražování zlata budou nákupy centrálních bank. „Před zmrazením aktiv ruské centrální banky v roce 2022 činila průměrná měsíční institucionální poptávka na londýnském mimoburzovním trhu zlata 17 tun. V prosinci loňského roku toto číslo dosáhlo 108 tun,“ argumentuje Goldman Sachs.
Obrátky již zvyšují i další dva pomocné motory ceny zlata. Dlouho se čekalo na investice do zlatých burzovních fondů, které konečně přicházejí, a na eskalaci obchodní války USA proti celému světu, ke které rovněž došlo.
„Největší fond světa krytý fyzickými zlatými slitky americký SPDR minulý měsíc vzrostl o 4,6 procenta – nejvíc od druhého přepadení Ukrajiny Ruskem na začátku roku 2022. Světový zlatý fond č. 2 iShares zaznamenal příliv zájmu investorů, který navýšil emitované akcie dokonce o 4,9 procenta,“ všiml si obchod se zlatem BullionVault.
PSALI JSME: Podle Goldman Sachs ke 3 300 dolarům za unci zlata dojdeme snadno
„Zlato se obchodovalo v blízkosti 2 890 dolarů za unci, když Peking oznámil odvetná 15% cla na některé americké zemědělské zboží (kuřecí maso, bavlna, pšenice, kukuřice atd.). Stalo se tak poté, co Donald Trump podepsal příkaz o zdvojnásobení celních tarifů vůči Číně a zároveň splnil hrozbu, že cla postihnou i Kanadu a Mexiko,“ konstatovala agentura Bloomberg.
Krátce na to spotová cena zlata překonala na grafech analytiků čáru 2 925 dolarů za unci. Svět navíc opařila zpráva, že USA pozastavují vojenskou pomoc Ukrajině „včetně zásilek dohodnutých v době, kdy byl Joe Biden prezidentem. Veškeré vojenské vybavení USA, které není na Ukrajině včetně zbraní v tranzitu na letadlech a lodích nebo čekajících k odeslání v Polsku“, napsal The Guardian.
PSALI JSME: Ovlivnil krach mírových rozhovorů cenu zlata?
(rek)