
Zejména se zdá, že z Evropy může být atraktivnější destinace pro investice. Akcie, výnosy dluhopisů a dolar, všechno se posunulo níž, zatímco zlato po mělkém propadu obnovilo vzestup nad 2 900 dolarů za unci.
Tak ostré hodnocení Ole Hansena na stránkách Saxo Bank by asi málokdo čekal, když hovoří o tom, že kromě geopolitického napětí hrozí i zhroucení světového řádu, který převládal po generace. Nebo o tom, že obchodníci a investoři nákupy zlata reagují na prudké zhoršení ekonomických dat z USA, což vede k započítávání rizika stagflace s rostoucí nezaměstnaností a inflací.
„Výhledové ukazatele naznačují, že by se tento vývoj mohl v nadcházejících měsících zhmotnit,“ obává se Hansen. Proto dle něj zůstává výhled pro zlato růstový, zejména s ohledem na minimální hloubku posledního poklesu ceny, která signalizuje silnou poptávku navzdory prodejnímu tlaku ze strany spekulantů.
PSALI JSME: Podle Goldman Sachs ke 3 300 dolarům za unci zlata dojdeme snadno
„Poptávka bude i dál těžit z nákupů centrálních bank a obav z tragických rozpočtů. Spotové zlato od začátku roku zdražilo o 11 procent, přičemž roční zisk se blíží 38 procentům a i když jsme si jasně vědomi, že nikdy nic nejde přímočaře – snad kromě Trumpových dekretů – udržujeme náš nedávno zvýšený cíl na 3 300 dolarech za unci.“
„Investoři si už museli naplnit vanu zlatem je komentář, který často slýchávám. Avšak aktivita napříč fondy obchodovanými na burze a futures (opcemi na nákup zlata – pozn. red.) vykresluje jiný obrázek.
Zatímco poptávka po fondech krytých zlatem za poslední měsíc vzrostla, celková držba 85,8 milionů uncí (2 659 tun) zůstává hluboko pod maximem z roku 2022, kdy to bylo 107 milionů uncí (3 328 tun).“ A právě investice do zlata v burzovních fondech byly v minulosti hlavním motorem tvorby ceny zlata. Jeho nastartování by tak mohlo být pro zdolání hranice 3 000 dolarů za unci zásadní.
PSALI JSME: Bank of America: Cena zlata míří k 3 500 dolarům za unci
(rek)