
Po dvou letech od zahájení nákupů zlata se tak naše centrální banka ve světovém žebříčku posunula o dvacet míst nahoru. Současný podíl zlata na celkových devizových rezervách činí zhruba 3,1 procenta, zatímco u zmíněného Běloruska je to přes 50 procent. Analýzy ČNB ukázaly, že pokud bude držet pět procent rezerv ve zlatě, sníží se volatilita jejího hospodářského výsledku.
Zlato má totiž nulovou korelaci s akciovými trhy. V praxi to znamená, že hospodaření bude méně náchylné vůči rychlým výkyvům na finančních trzích. Pět procent devizových rezerv odpovídá zhruba 100 tunám zlata.
PSALI JSME: Zlaté rezervy ČNB v roce 2024 stouply o 18,82 tuny. Celkem přesáhly 51 tun
Účetní hodnota zlata v devizových rezervách ČNB se v únoru zvýšila ze 4,7 na pět miliard dolarů. A to má banka ještě zlato za 23 milionů dolarů do rezerv nezahrnutých, protože jde o výstavní kousky v podobě mincí včetně té druhé největší na světě o váze 130 kilogramů vyražené před šesti lety v rakouské mincovně ke 100. výročí vzniku československé koruny.
Její aktuální hodnota je nyní 281 milionů korun, ačkoli se v době její výroby oslavovala nebetyčná nominální cena 100 milionů korun. Jen tato jediná mince o průměru 53,5 centimetru tvoří zhruba polovinu nezaúčtovaného zlata v rezervách. Větší minci už má jen australská mincovna v Perthu. Váží přesně 1 000 kilogramů a má průměr 78 centimetrů.
PSALI JSME: Lidé si dnes mohou prohlédnout centrálu ČNB i obří zlatou minci
Rudolf Marek