
„V případě zemědělských výrobců meziroční růst cen letos v únoru zrychlil na 9,3 procenta poté, co v lednu činil 9,1 procenta. Šlo o nejsilnější meziroční růst cen zemědělských výrobců od března 2023,“ upozornil hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Upozornil i na zrychlení inflace v potravinářském průmyslu na 2,5 procenta z lednových 2,1 procenta. „Vývoj cen v potravinářském průmyslu se shoduje se scénářem, v němž po většinu prvního pololetí bude pokračovat, a dokonce se i zrychlovat meziroční nárůst cen potravin pro konečné spotřebitele,“ dodal Jáč.
Zdražování potravin očekává i analytik Raiffeisenbank Martin Kron. „Z cen v zemědělství je zřejmé, že tlak na vyšší ceny potraviny neustane. Právě ty budou nejzávažnějším faktorem, proč se nepodaří v letošním roce dosáhnout dvouprocentního (inflačního) cíle České národní banky,“ uvedl.
Ceny průmyslových výrobců meziročně klesly o 0,1 procenta, podle hlavního ekonoma Cyrrusu Víta Hradila tak není důvod ke zdražování nepotravinářského zboží. „Náklady na výrobu zboží zůstávají pod kontrolou a z tohoto směru tedy výraznější inflační tlaky nehrozí. Problematičtější je zdražování služeb, kde naopak k hmatatelnému uklidnění stále nedochází,“ uvedl Hradil. Ceny tržních služeb pro podniky meziročně vzrostly o 3,5 procenta.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek ale přistupuje k meziročnímu snížení průmyslových cen opatrně. „Podniky jsou sice pod tlakem slabé domácí i zahraniční poptávky, a tak se leckdy podbízejí cenou, avšak o aktuální pokles cen se postaraly energie,“ upozornil. „Pozitivní zprávou nicméně je, že jsou patrné známky útlumu inflace ve zpracovatelském průmyslu,“ dodal.
(ČTK)