
Pro srovnání – v prvním čtvrtletí loňského roku se uskutečnily pouze dvě akvizice start-upů v hodnotě více než jedna miliarda USD. Celková hodnota těchto dvou transakcí činila 3,2 miliardy USD. Zpráva je signálem, že technologické firmy ze Silicon Valley jsou optimistické ohledně antimonopolní politiky vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Převzetí Wiz firmou Google bylo zatím největší dohodou o převzetí start-upu podporovaného rizikovým kapitálem. Dalšími významnými dohodami v letošním roce bylo převzetí čipové firmy Ampere Computing japonskou Softbank za 6,5 miliardy USD. Společnost Scopely se pak dohodla na převzetí herní firmy Niantic za 3,5 miliardy USD, zatímco společnost PepsiCo uzavřela dohodu o převzetí start-upu Poppi za téměř dvě miliardy USD. Na vzestupu jsou zejména transakce související s umělou inteligencí (AI).
Příliv nových obchodů představuje pro investory významný neočekávaný zisk a vítanou úlevu po několikaletém útlumu, který těžce dopadal na celé odvětví. V posledních letech se primární nabídky akcií a velké transakce startupových firem téměř zastavily, což způsobilo, že investoři a zaměstnanci neměli dostatek likvidity. Nyní se situace z mnoha důvodů mění, upozorňují odborníci z odvětví.
Firmy podle zdrojů doufají, že Trumpova vláda bude mít k antimonopolním zákonům vstřícnější přístup. Ve funkci šéfky Federální obchodní komise (FTC), která mimo jiné posuzuje fúze velkých technologických firem, končí Lina Khanová, známá kritička technologického sektoru. Očekává se, že její nástupce, republikán Andrew Ferguson, bude fúzím spíše nakloněn.
Partner advokátní firmy Fenwick Michael Brown uvedl, že nárůst velkých akvizic souvisí i s rostoucím počtem primárních nabídek technologických společností. Když má start-up možnost primární nabídky, pomáhá to vyjednat lepší prodejní cenu. Kupující mají také podle něj nyní dostatek hotovosti, kterou mohou utratit, což souvisí s nedostatkem transakcí v minulých letech. Analytik Morgan Stanley David Chen dodává, že nedávná rozkolísanost na trhu způsobená mimo jiné Trumpovou celní politikou také zvyšuje ochotu uzavírat transakce, protože podniky jsou z primárních nabídek nervózní.
(ČTK)