
„Zlato se nachází na historických maximech a ještě nedosáhlo vrcholu, ale další kroky nahoru mohou být pomalejší,“ cituje Amy Gowerovou, komoditní analytičku Morgan Stanley, britský web PoundSterling. „Poptávka je stále silná, ale objevují se trhliny.“
Poukazuje na přetrvávající sílu poptávky zejména centrálních bank, na zlaté ETF (burzovní fondy), jež zaznamenaly největší dvouměsíční příliv investic od 2. čtvrtletí 2022, na čemž se podílely zejména čínské ETF rekordními objemy investic v únoru. Přesto Morgan Stanley zaznamenává únavu poptávky na klíčových spotřebitelských trzích v Indii a Číně.
PSALI JSME: Kolik bude stát zlato za tři nebo čtyři roky
Pokles nastal zejména v segmentu šperků, což zpráva označuje za největší riziko. „Indické dovozy zlata se v lednu a v únoru navzdory svatební sezóně snížily o víc než polovinu v porovnání se 4. čtvrtletím 2024. Poptávka možná bude potřebovat stabilizaci ceny zlata, byť makro faktory, jako jsou klesající reálné výnosy a slabší dolar, zůstávají podpůrné.“
Gowerová tvrdí, že snadné zisky zlata již jsou minulostí. „Přechod z 2 500 dolarů na 3 000 dolarů za unci byl nejrychlejším posunem k novému milníku v historii (trval pouhých 210 dní – pozn. red.), je proto rozumné očekávat konsolidaci.“ Proto její prognóza předpokládá, že zlato bude letos stát v průměru 2 763 dolarů, než do roku 2030 postupně zlevní na 2 150 dolarů za unci.
PSALI JSME: Češi kupují zlato i při růstu jeho ceny, obchodníci hlásí výrazný růst obchodů
(rek)