
Je legitimní se ptát, proč cena zlata klesla společně s většinou akcií. Odpověď není překvapivá: spočívá ve schopnosti zlata snadno koupit a snadno prodat. O víkendu Financial Times informovaly, že banky na Wall Street požadují od klientů hedgeových fondů větší zajištění, protože hodnoty jejich portfolií se propadem akcií snižují. Aby vyhověli, využívají investoři zlata, které lze snadno prodat.
„Výprodej zlata pak spouští kaskádu událostí – investoři, institucionální hráči a hedgeové fondy čelí maržovým výzvám, překročení limitů rizika a šokům z hodnoty v riziku. Když akcie kolabují, tak se jich nejen zbavují, ale rozkládají pozice, včetně zlata, aby podpořili kapitál. Tento jev se nazývá kaskáda likvidity, kdy i aktiva s historicky nízkou korelací – jako je zlato a akcie – klesají v tandemu. Nejde o slabost zlata, ale o snižování zadluženosti napříč trhy, když se jeho účastníci snaží zmírnit rizikové expozice,“ vysvětluje web Market Index.
Bhavik Patel, analytik Tradebulls Securities to potvrzuje: „Investoři využili zisky v aktivu bezpečného přístavu, aby pokryli ztráty v jiných obchodech, když globální akciový propad vymazal biliony z portfolií investorů,“ píše na stránkách Money Control.
PSALI JSME: Zlaté akcie stoupají, zlato letos stále v zisku +15 %
To je důvod, proč má zlato tendenci fungovat dobře v obdobích ekonomické a geopolitické nejistoty, přestože v obdobích nejhorší krize má také problémy. Jen vzpomeňte jak v prvních dnech pandemie zlato mezi 9. březnem a 19. březnem 2020 kleslo o 12 %. Podobně během finanční krize v roce 2008 se zlato od 17. března do 18. listopadu propadlo o 29 %.
Zlato má ale schopnost se rychle zotavovat. Po pandemii se zlato během měsíce odrazilo a do srpna 2020 vzrostlo o víc než 20 %. Podobný vzorec se odehrál po roce 2008, kdy zlato znovu získalo svou pozici rychleji než mnoho jiných aktiv. Proto není překvapivé, že prognózy některých gobálních bank jako jsou Goldman Sachs nebo Bank of America setrvávají v přesvědčení, že cena zlata poroste až k oblasti 3 300 – 3 500 dolarů.
Nemá proto smysl znervóznět, když agentury hlasí největší týdenní nebo měsíční propad zlata, což je jejich oblíbená disciplína. Expertíza amerického správce portfolií Morningstar dokonce hovoří o dlouhodobém skonu ceny zlata na 1 820 dolarů za unci, kvůli rostoucí lukrativitě těžby, růstu produkce a recyklace zlata. Také centrální banky mají snížit své neúnavné nakupování zlata a apetit investorů klesnout vzhledem k tomu, že obavy o ekonomiku jsou typicky krátkodobé faktory.
„Avšak k poklesu cen zlata o 40 % dojde pouze v případě, že nebudou žádné obchodní války, globální ekonomika poroste, akciové trhy budou stále vysoko a nebudou existovat žádné geopolitické hrůzy. Nevidíme, že by se takový scénář připravoval,“ utnul podobné úvahy analytik Patel, k němuž se připojujeme.
PSALI JSME: Cenu zlata pohání strach
Rudolf Marek