
„Nárůst ceny nad 3 000 dolarů za unci tažený uvalením cel na obchodní partnery amerického prezidenta, byl po dlouhé době opět případem, kdy geopolitika a ekonomická nejistota slouží jako hlavní faktory hýbající trhem se zlatem,“ uvedl analytik největší evropské banky HSBC James Steel.
Washingtonský seznam nejstrmějších obchodních bariér za víc než 100 let a neústupnost Číny, která hodlá bojovat až do konce, prostě tlačí investory uchýlit se ke zlatu a k dolaru, u kterého však existují určité známky eroze a nechuti, takže spíš ke zlatu.
PSALI JSME: Cena zlata hravě přeskočila 3 100 dolarů za 31 gramů
„Obchodní napětí je pouze posledním z mnoha vržených granátů, které ženou zlato výš. Jakmile se prach usadí, sehrají svou roli rizika recese, slabší dolar, nižší reálné výnosy a očekávání většího snížení úroků,“ cituje Business Recorder Ole Hansena, vedoucího komoditních analýz Saxo Bank.
A to už máme mnohé za sebou. Rok 2020. Začátek dvouleté pandemie koronaviru, po které následoval vpád ruských teroristů do Evropy, krize čínského trhu s nemovitostmi a přepadení Izraele Hamásem. Pak sankce zmrazily polovinu ruských devizových rezerv, přičemž Moskvě se podařilo ponechat si pouze zlato. To ke zlatu přilákalo další centrální banky.
„Měnové uvolnění a obavy z rozpočtových deficitů loni také vedly k západním investicím do zlata. Řešení jakékoli z těchto otázek vyžaduje celosvětovou spolupráci, která však není při řešení současných otřesů kolem celních sazebníků patrná,“ obhajuje zlato agentura Reuters.
PSALI JSME: ČNB v červnu nakoupila rekordní množství zlata
„Na rozdíl od jiných krizí, které spustily koordinované globální reakce, tentokrát neexistuje žádná vyhlídka na sladění politik,“ uvedl George Griffiths, vedoucí obchodu v makléřské společnosti AMT Futures. Trump převrátil světový pořádek a očekávání, že zlato dosáhne svého vrcholu letos se tak podle analytiků odsouvá na rok 2026. Zatím.
Zlato letos již pokořilo řadu milníků, ale ještě jeden zbývá. Rhona O’Connellová z makléřské společnosti StoneX poznamenala, že zlato dosáhlo vrcholu na 850 dolarech v lednu 1980, což by dnes odpovídalo 3 486 dolarům. „Ačkoli jsme dosáhli nových rekordů v nominálních hodnotách, v reálných hodnotách jsme jich ještě nedosáhli,“ potvrzuje Steel z HSBC s odkazem na 80. léta.
Komoditní stratég Bank of America Michael Widmer zvýšil před dvěma týdny svou prognózu průměrné ceny zlata na 3 063 a 3 350 dolarů v letech 2025 a 2026. Nyní odhaduje, že spotové cena zlata bude do dvou let atakovat 3 500 dolarů. Prognózy se však mění každý den.
„Co tím riskujete? Že se svět vrátí tam, kde byl před dvěma lety? Že všichni začnou spolupracovat?Že nebude žádné riziko obchodních válek, zvýšení úrokových sazeb v USA, stabilizace ekonomik a hlavně stabilizace sentimentu? V takovém případě by obchod se zlatem skutečně skončil. Ale myslím, že je to nepravděpodobné,“ uzavírá Widmer.
PSALI JSME: Zlato zlevnilo, protože investoři jím narychlo zalepují své ztráty
Rudolf Marek