
Na loňské úrovni byl měl zůstat i deficit veřejných financí, ministerstvo ho očekává 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Zadlužení veřejného sektoru by mělo vzrůst na 44,5 procenta HDP z loňských 43,6 procenta HDP.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) uvedl, že prognóza kromě sektorových cel zohledňuje také desetiprocentní všeobecná cla, která USA uplatňují proti většině zemí světa. Nezapočítává naopak dvacetiprocentní všeobecné clo vůči Evropské unii, které americký prezident Donald Trump minulý týden vyhlásil, ale ve středu oznámil jeho odložení o 90 dnů. Pokud by všeobecná cla ve výši 20 procent platila, vzrostl by letos český hrubý domácí produkt o 1,6 procenta.
Stanjura zdůraznil, že Česko nemá zájem o celní válku mezi EU a USA. „Budeme se jako Evropa snažit, aby cla šla zpátky na úroveň před nástupem Donalda Trumpa, nebo jsme nabídli velkorysejší řešení dobré pro oba dva kontinenty, abychom ta cla měli nulová,“ řekl. Upozornil, že náklady celní války platí spotřebitelé ve všech dotčených zemích.
Americká cla by podle ministra neměla mít žádný vliv na plánovanou stavbu dvou nových bloků jaderné elektrárny Dukovany. Elektrárnu by měla stavět korejská společnost KHNP, podle některých odborníků není vyloučeno, že by část zakázky realizovala americká společnost Westinghouse v rámci svého ujednání s KHNP o ukončení sporů o použití jaderných technologií.
Stanjura dnes řekl, že podpis smlouvy s KHNP o stavbě elektrárny čeká v tomto čtvrtletí. Formální jednání s Evropskou komisí o způsobu financování stavby podle něj začnou po podpisu smlouvy, neformální konzultace vede ministerstvo průmyslu a obchodu už nyní.
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být dosud největší tuzemskou zakázkou. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. První blok by měl být hotový v roce 2036.
(ČTK)