
Goldman Sachs očekává, že Federální rezervní systém (centrální banka USA) letos třikrát sníží úrokové sazby, což položí základy pro ještě větší příliv investic do zlatých burzovních fondů (ETF). Ekonomové Goldman Sachs nyní dávají 45 % pravděpodobnosti recesi v USA, což by podpořilo investice do ETF a mohlo by do konce roku vytlačit cenu zlata na 3 880 dolarů za unci.
Podle UBS bude poptávka po ETF silná i v Číně. Dovoz kilogramových zlatých slitků na burzu v Šanghaji by mohl představovat až 30 % dovozu kilových slitků do Číny. Dále pak pilotní projekt umožňující investovat do zlata pojišťovacím fondům, by měl odpovídat zvýšení poptávky o 400 tun. Na trhu s roční rezervou v nabídce 900 tun zlata je to skoro polovina.
„Zprávy naznačují, že 10 pojišťovacích společností, které mají nákupy zlata povoleny, představuje asi 57 % všech pojišťoven v Číně. Pokud se tato směrnice rozšíří na celé pojišťovnictví, může to znamenat poptávku až po 460 tunách zlata,“ doplnil čínský portál Walstreet.cn.
PSALI JSME: Tvrdit, že zlato bude stát 3 500 dolarů, lze úplně bez rizika
JPMorgan vypočítala, že pokud bude růst ceny zlata pokračovat nynějším tempem, kdy se každé zdražení zlata o tisíc dolarů ve srovnání s předchozím obdobím zkrátilo asi o dvě třetiny, hranice 4 000 dolarů může padnout již brzy.
Podle JPMorgan přechází svět z mezinárodního řádu ovládaného USA k multipolární dimenzi, což dokládá i tempo diverzifikace dolarových rezerv. Data Mezinárodního měnového fondu ukazují, že centrální banky prodaly ve třetím čtvrtletí roku 2024 dolarová aktiva za 96,5 miliardy dolarů, čímž snížily podíl dolaru na rezervách na 57,4 %, což je významný pokles oproti předchozímu čtvrtletí.
PSALI JSME: Zlaté akcie stoupají, zlato letos stále v zisku +15 %
Letos JPMorgan odhaduje, že centrální banky nakoupí přibližně 850 tun zlata, zatímco v předchozích třech letech to bylo pokaždé přes tisíc tun. Avšak podle Goldman Sachs činily od listopadu do února měsíční nákupy centrálních bank v průměru 109 tun. Únor tak naznačuje, že nákupy zlata centrálními bankami by mohly dosáhnout až 106 tun měsíčně, což je vysoko nad očekáváním JPMorgan.
Goldman Sachs proto zvýšila svou měsíční prognózu nákupů zlata centrálními bankami ze 70 tun za měsíc na 80 tun, ačkoli je to stále pod průměrem 86 tun měsíčně od roku 2022, ale výrazně nad 17 tunami za měsíc před rokem 2022.
„Pokud nedojde ke smysluplnému vyřešení obchodního napětí nebo oživení důvěry v americkou fiskální politiku, bude poptávka po zlatě pokračovat. Inflační rizika, slábnoucí dolar a centrální banky budou dál podporovat vzestupnou dynamiku zlata,“ předpovídá finanční web FXEmpire.
PSALI JSME: Už se rodí extrémní scénáře ceny zlata. Oprávněně
(rek)