Kdo je Jeffrey Gundlach
Podle Magazínu Forbes – je to jeden z nejbohatších lidí světa. Jeho majetek čítá 1,08 miliardy dolarů. Svému bohatství vděčí odchodu z americké firmy TCW, kdy založil konkurenční DoubleLine. To jej v roce 2014 katapultovalo do křesla krále dluhopisů. Gundlach proslul svými přesnými prognózami. Úspěšné předpověděl nemovitostní krizi z roku 2007 a také současný pokles úrokových sazeb z let 2013 a 2014.
Jeffrey Gundlach, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti DoubleLine Capital, ve čtvrtek 11. 2. v rozhovoru sdělil, že investoři ztratí důvěru v centrální banky. V důsledku toho přijde nákupní horečka po zlatě a ceny zlata pravděpodobně budou atakovat hladinu 1400 dolarů za unci. Investiční banka Merril Lynch dokonce připouští, že může atakovat až hladinu 1550 dolarů za unci – viz tento graf, kde zlato překonalo hladinu 1200 dolarů za unci.
Gundlach o negativních sazbách
Šéfka Fedu Janet Yellenová v období ekonomického poklesu bude muset přijmout negativní úrokové sazby navzdory nejistotě, zda je to v USA ústavně možné. Rovněž centrální banky v Evropě i v Japonsku přijaly toto radikální řešení – zavádějí záporné úrokové sazby, aby mohly oživit skomírající ekonomiku.
Gundlach uvedl, že záporné sazby budou mít přímý dopad na bankovní finance i akcie. Jelikož záporné sazby narušily finanční rozvahu bank, jejich akcie záhy čelily silnému prodejnímu tlaku. „Je tu spousta důkazů, že negativní sazby nepomáhají, ale škodí. Omšelá důvěra v centrální banky konečně bere za své,“ řekl Gundlach.
„Oficiální prohlášení Fedu uvádělo 12 možných zvýšení sazeb během následujících tří let. Lze to vidět na tzv. tečkové tabulce, kam představitelé Fedu umisťují své odhady ohledně sazeb. Kdy konečně tabulku aktualizují? „ptá se Gundlach a konstatuje: „Trh se chystá zhatit plány Fedu. Je tu bizarní protimluv – tečkový výhled ukazuje zvyšování sazeb, přičemž Yellenová mluví o zavedení negativních sazeb.“
Gundlach jako prognostik
Gundlachovy předpovědi bývají chladnokrevně přesné. V loňském roce Gundlach správně předpověděl, že ceny ropy prudce spadnou a že se junk bonds, tedy podřadné obligace, skutečně stanou ekonomickým odpadem. V neposlední řadě také prognózoval, že zpomalení čínské ekonomiky dopadne na rozvíjející se trhy. To ale není vše. V roce 2014 Gundlach správně předpověděl, že hodnota amerických dluhopisů zažije pád, nikoli očekávaný růst.
Gundlach uzavírá takto: „V současné situaci je eventualita, že Fed zvýší sazby, naprosto nereálná. Trhy se vyvíjí tak rychle, že Fed s nimi nedokáže držet krok.“
Zdroje: Reuters, Merill Lynch, Money.cnn
Editor: Daniel Hron