
Kolem 18:20 libra na dolar přidávala 1,4 procenta na 1,3396 USD a na euro 1,43 procenta na 0,8869 GBP. Kurz dolaru k euru stagnoval na úrovni 1,1822 USD, vůči jenu dolar zpevnil o 0,18 procenta na 110,69 JPY. Dolarový index, který sleduje vývoj dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával 0,23 procenta na 92,3 bodu.
Spotřebitelské ceny v USA v srpnu vykázaly nejrychlejší růst za posledních sedm měsíců. Zvýšily se o 0,4 procenta po růstu o 0,1 procenta v červenci. I když centrální banka (Fed) zřejmě zhodnotí růst cen benzinu i spotřebitelských cen obecně jako dočasný, ekonomové předpokládají, že by mohla zahájit plán postupného snižování portfolia dluhopisů a dalších cenných papírů, jejichž celková hodnota dosahuje 4,2 bilionu dolarů (104 biliony Kč). Rozhodovat o tom bude na zasedání 19. až 20. září. Dnešní zpráva o inflaci přinesla poslední zásadní informace z americké ekonomiky před tímto jednáním.
Stále na rekordním minimu
Britská centrální banka dnes nechala svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,25 procenta, přestože míra inflace v Británii se už dostala nad její dvouprocentní cíl. Rozhodnutí je v souladu s očekáváním analytiků.
Banka nicméně po zasedání svého měnového výboru uvedla, že o zvýšení úroků by mohla rozhodnout v příštích měsících, pokud růst cen bude pokračovat. Právě skutečnost, že banka signalizovala vstřícnější postoj k úpravě sazby směrem vzhůru, první za deset let, vynesla libru až k nejvyšší hodnotě vůči dolaru za poslední rok.
(ČTK)