
„Navzdory poněkud zpomalujícímu tempu růstu cen, silnému růstu mezd a dobré situaci na trhu práce soukromé domácnosti stále brzdí výdaje,“ uvedla centrální banka. „Kromě zdrženlivosti spotřebitelů ovlivňují ekonomický výkon také sílící problémy v průmyslu,“ dodala.
Míra inflace v eurozóně se od konce loňského roku snížila na polovinu. V srpnu přesto činila 5,3 procenta, a byla tak výrazně nad dvouprocentním inflačním cílem, který pro cenovou stabilitu stanovila Evropská centrální banka (ECB).
„Nízký a pokračující pokles příchozích zakázek a klesající objem nevyřízených zakázek mají stále větší dopad na průmyslovou výrobu,“ napsala německá centrální banka.
Německý průmysl, který je silně závislý na vývozu, byl obzvláště silně zasažen slabou poptávkou z Číny a jeho vyhlídky na oživení zůstávají slabé, uvádějí analytici.
Šéf německé centrální banky Joachim Nagel se přesto domnívá, že hovořit o Německu jako o nemocném muži Evropy, což byl termín, který se v posledních měsících objevil v několika médiích, by byla chyba. Význam označení „made in Germany“ podle něj není radno snižovat.
Banka vyzývá politiky, aby se zasadili o větší atraktivitu Německa. Seznam úkolů je dlouhý: cenově dostupná energie a restrukturalizace hospodářství v souvislosti se změnou klimatu, digitalizace a rychlejší schvalovací postupy, například při integraci zahraničních kvalifikovaných pracovníků nebo při realizaci investic, a snížení závislosti – například na dodávkách důležitých surovin a produktů z Číny.
(ČTK)