
Slim vydělal zejména na skupování krachujících společností a včasné sázce na vyspělé technologie. Klíčovou roli ale jistě sehrály i jeho zásady podnikání, mimo jiné co nejjednodušší struktura managementu, flexibilita, rychlé rozhodování, rozvoj lidských zdrojů a v neposlední řadě pravidlo: být střídmý i v dobách štědrých.
Mezi lety 2008 až 2010 svoje jmění navýšil více než dvojnásobně z 35 miliard na 75 miliard dolarů a v pořadí světových boháčů odsunul z prvního místa zakladatele Microsoftu Billa Gatese. První příčka patřila Slimovi ještě na jaře 2013, kdy byla hodnota jeho majetku vyčíslena na 73 miliard dolarů. Poté však mexičtí zákonodárci schválili návrh zákona omezující Slimovu převahu na domácím telekomunikačním trhu a Mexičan přišel v této souvislosti skoro o 20 miliard dolarů a propadl se na pátou příčku. Slim dále zchudl počátkem roku 2017, když se mexické peso v reakci na zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA zřítilo na historické minimum. Podle Forbesu patřila v říjnu 2019 Slimovi s majetkem ve výši 59,5 miliard dolarů (1,3 bilionu korun) devátá příčka, zůstává však nejbohatším mužem Latinské Ameriky.
Slimovo impérium podporuje řadu dobročinných aktivit, například přes Nadaci Carlose Slima, založenou v roce 1986. V roce 1994 v mexické metropoli otevřel Muzeum Soumaya, pojmenované po jeho zesnulé manželce, v němž je největší sbírka děl Augusta Rodina mimo Francii. V roce 2014 otevřel v hlavním městě Mexika největší akvárium v Latinské Americe, které má poskytovat nejen zábavu a osvětu, ale i přispět k ochraně ohrožených druhů a téhož roku otevřel v mexickém Veracruzu s českou topmodelkou Petrou Němcovou a jejím Fondem šťastných srdcí rozsáhlý areál základní školy, jehož výstavbu zaplatil Slimův konglomerát Grupo Carso a kam Němcové nadace poskytla vybavení.
Carlos Slim Helú se narodil v metropoli Mexiku. Jeho otec se přistěhoval z Libanonu ve 14 letech a z malého obchodníka s galanterií se výrazně vypracoval; i matka byla libanonského původu. Carlos získal na Mexické autonomní národní univerzitě titul stavební inženýr a v roce 1965 založil první firmy, stavební, realitní i investiční, z nichž některé pojmenoval Carso (první slabiky jmen Carlos a Soumaya).
Cigaretový magnát
Terno udělal v roce 1981 koupí většinového podílu ve firmě Cigatam, tehdy druhém největším výrobci cigaret v Mexiku, jejíž zisky záhy použil na další akvizice. Během dekády si vytvořil široké portfolio – mj. Hulera el Centenario (pneumatiky), Sanborns (restaurace, kavárny, obchody), FRISCO (těžba), Calinda (dnes OSTAR; hotely) či Condumex (energetika, elektronika).
V roce 1990 koupil Slim s France Telecom a americkou Southwestern Bell (dnes pod AT&T) státní firmu Telmex. Ve druhé polovině 90. let získal Telmex širokou klientelu jako průkopník předplatných karet na mobilní telefony a v roce 2000 se z něj vyčlenila firma América Móvil, která je v současnosti sedmým největším mobilním operátorem světa dle počtu zákazníků. V 90. letech Slim též rozjel podnikání v bankovnictví se svou finanční skupinou Inbursa.
V novém tisíciletí se stal spoluzakladatelem nízkonákladových aerolinek Volaris a investuje i do médií. V roce 2012 založil se slavným moderátorem Larry Kingem internetovou televizi Ora TV. O tři roky později poskytl půjčku 250 milionů dolarů vydavatelství New York Times a postupně přikupoval jeho akcie, v roce 2016 se stal s 17 procenty jeho největším akcionářem, o rok později více než polovinu ze svého podílu prodal. Slimově firmě America Móvil se v roce 2014 podařila první úspěšná akvizice v Evropě, když získala většinový podíl v rakouské společnosti Telekom Austria.
Carlos Slim má šest dětí, tři dcery a tři syny. V roce 1966 se oženil s Soumayou Domitovou Gemayelovou, která v roce 1999 zemřela. I ona byla libanonského původu, její strýc byl Amín Džamáíl, prezident Libanonu v ltech 1982 až 1988.
(ČTK)