
Miliardář August von Finck, jenž podle informací listu Münchner Merkur (novinám to potvrdil jeden z jeho přátel a dlouholetých zaměstnanců, pozn. red.) zemřel minulou neděli v Londýně, pocházel z podnikatelské rodiny a zdědil miliardový majetek. Německý Manager Magazine přitom už před dvěma lety upozornil, že miliardář bojuje s generační výměnou, protože jeho dětem se do rodinného podnikání nechce, takže „existuje hrozba rozpadu říše“.
Ten mj. zahrnoval mnichovskou soukromou banku Merck Finck & Co nebo podíl v mnichovském pivovaru Löwenbräu. Do roku 2018 také držel většinu v hotelovém řetězci Mövenpick. Finck v posledních desetiletích investoval především do švýcarských společností a v roce 1999 se přestěhoval do Švýcarska, kde od té doby žil.
PSALI JSME: Je nejvyšší čas nakoupit zlato, tvrdí Degussa
Původní rafinérie Degussa byla založena už v roce 1873, ale kromě práva na tuto obchodní známku neexistuje žádná obchodní kontinuita mezi rafinérií a obchodní společností Degussa, která obchoduje s drahými kovy a která byla v roce 2010 založena v Německu. Tam má více než deset poboček ve velkých městech a další čtyři ve významných evropských metropolích.
Společnost Degussa se na trhu se vzácnými kovy poměrně hodně angažuje. V srpnu 2013 převzala würzburského obchodníka s drahými kovy SilviOr GmbH a o pár měsíců později londýnskou společnost obchodující se zlatem Sharps Pixley. V srpnu 2014 následovala akvizice rafinérie Pforzheimer Schellhorn & Roth.
PSALI JSME: Degussa varuje před riziky papírového zlata
Degussa je také spojována s řadou politických skandálů. V době úřadování dlouholetého předsedy německé CSU Franze Josefa Strausse věnoval jeho straně velké částky. V roce 2010 se pak přišlo na milionový dar pro německou liberální FDP, což vyvolalo rozruch, protože rodina Finckových byla v té době spoluvlastníky Mövenpick Group s více než desítkou hotelů v Německu a FDP krátce předtím snížila sazbu DPH na přenocování v hotelech z 19 na sedm procent.
V letech 2014 se Degussa podílela na financování populistické strany AfD, přičemž podle zjištění německých médií Finck poskytl tyto dary v rozporu s federálním německým zákonem o politických stranách. Letos v březnu, jak upozornil německý týdeník Spiegel, vyšlo najevo, že Finck zaplatil právníkovi a politikovi CSU Peteru Gauweilerovi jedenáct milionů eur na honorářích za poradenství, zřejmě v souvislosti se stížnostmi u Spolkového ústavního soudu proti záchraně eura.
PSALI JSME: Kritika ECB byla do určité míry oprávněná
(luk)