
Diamantový průmysl mnohé překvapil rychlostí oživení. Důležité prodeje před svátky v USA a Číně byly silné a nedostatek zásob kamenů u prostředníků vytvořil vysokou poptávku.
De Beers nezveřejňuje informace o změnách cen. Podle informovaných zdrojů je však současný růst zřejmě největší od počátku minulé dekády. Mluvčí De Beers odmítl zprávu komentovat.
Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku se objevily známky oživení, protože kupující surových diamantů začali doplňovat zásoby, aby se připravili na nejdůležitější prodejní období roku. Těmi jsou Den díkůvzdání v USA a čínský Nový rok. De Beers, který je divizí společnosti Anglo American, tak mohl zvýšit ceny již při posledním prodeji loni v prosinci.
V počátcích pandemie se prodej diamantů prakticky zhroutil, protože prodejci diamantů i zpracovatelé zavřeli. De Beers na to odpověděl omezením produkce a v době, kdy se začali kupující vracet do obchodů v části Číny a USA, se začal projevovat nedostatek nabídky na trhu.
(ČTK)