Provozovatel burzy uvedl, že zpočátku bude obchodování časově omezené a že nedovolí spekulace na pokles cen, takzvaný short-selling. Obchoduje se přibližně s 30 tituly.
Výrazné zisky si v úvodu obchodování připisovaly energetické tituly, které těžily z růstu ceny ropy. Plynárenský gigant Gazprom přidával zhruba 20 procent, dvouciferné zisky měly také akcie firem Lukoil a Rosněfť.
Dál zpevňuje i ruský rubl, který už ve středu posílilo oznámení prezidenta Vladimira Putina, že Moskva napříště za dodávky plynu do Evropy nebude přijímat platby v eurech ani dolarech, ale v ruské měně.
Krátce před 09:00 SEČ rubl přidával zhruba 1,4 procenta a jeden dolar stál asi 96,35 rublu. Byl ale stále výrazně dražší, než v čase před takzvanou zvláštní vojenskou operací, jak Rusko nazývá vojenský útok na Ukrajinu zahájený 24. února. Před tímto datem stál dolar i méně než 80 rublů.
Nárůst zhruba o 23 procent vykazovaly akcie těžaře niklu a palladia Norilsk Nickel a navzdory západním sankcím zaměřeným na ruské banky posílily také akcie VTB a Sberbank. Vzhledem k tomu, že většina evropského vzdušného prostoru byla pro ruská letadla uzavřena, propadly akcie ruského leteckého dopravce Aeroflot, v jednu chvíli asi o 20 procent, než ztrátu zmírnily zhruba na pět procent.
Obchodování na burze bylo v únoru zastaveno, protože ceny akcií v reakci na invazi spadly o 50 procent i více. Tento týden se částečně obnovilo obchodování s dluhopisy, centrální banka ale na trhu intervenovala, aby zabránila cenovému kolapsu.
vjn spr