
Kvůli koronaviru jsou však i nadále obchodníci nervózní, když onemocnění má více obětí než epidemie SARS v letech 2002 a 2003 a ovlivňuje širokou škálu firem a sektorů. První signály toho, že virus se daří dostat pod kontrolu, a všeobecně pozitivní výsledkové zprávy však pomáhají přilákat kupce na akciový trh.
Z 11 velkých sektorů, které jsou součástí indexu S&P 500 posílily všechny vyjma energetického a finančního a výrobců surovin. Obnovení výroby v Číně pomohlo k růstu americkému výrobci aut Tesla či mobilních telefonů Apple.
Sezona zveřejňování výsledků hospodaření za čtvrté čtvrtletí se blíží ke konci. Zprávy zveřejnilo 324 firem z indexu S&P 500. Z toho 70,7 procenta jich překonalo očekávání. Analytici nyní čekají, že zisk firem meziročně stoupl o 2,3 procenta, na počátku ledna přitom čekali pokles o 0,3 procenta, napsala agentura Reuters.
Americký dolar vrostl. Zájem o dolar jako bezpečnou investici podporuje onemocnění koronavirem. Jeho atraktivitu zvyšují také příznivé domácí statistické údaje, naposledy to byla páteční zpráva o tvorbě nových pracovních míst.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,2 procenta na 98,85 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,3 procenta na 1,0917 USD, k jenu nepatrně klesl na 109,74 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,3 procenta na 119,77 JPY.
(ČTK)