
Americké ministerstvo práce oznámilo, že spotřebitelské ceny ve Spojených státech v červnu stouply nejvíce za 13 let. Jádrová inflace, která nebere v úvahu kolísavé ceny potravin a energií, činila 4,5 procenta a byla nejvyšší od listopadu 1991. Růst cen byl způsoben převážně cestovními službami a ojetými automobily. Ekonomové ho považují převážně za dočasný, což se shoduje s názorem šéfa centrální banky USA (Fed) Jeroma Powella.
Se ztrátou skončila většina z 11 velkých sektorů z indexu S&P 500, v čele s realitními a finančními společnostmi. Akcie bank JPMorgan Chase & Co. a Goldman Sachs Group navzdory vysokým čtvrtletním ziskům oslabily. JPMorgan varovala, že ani příznivý výhled jí v krátkodobém horizontu nezajistí vysoké příjmy kvůli nízkým úrokovým sazbám.
Akcie nápojového giganta PepsiCo však díky zvýšení výhledu na letošní rok posílily. Výrobce letadel Boeing naopak oslabil, protože jeho letoun 787 Dreamliner má nový problém s kvalitou výroby.
Analytici oslovení agenturou Refinitiv očekávají, že zisk na akcii firem z indexu S&P 500 za duben až červen stoupne o 66 procent. Investoři si však kladou otázku, jak dlouho může ještě růst akcií vydržet, když hlavní index si v letošním roce již připsal 17 procent.
Zájem investorů se nyní zaměří na středeční a čtvrteční vystoupení Powella v Kongresu. Zde se bude vyjadřovat k rostoucím cenovým tlakům a budoucnosti měnové podpory, napsala agentura Reuters.
Americký dolar po zprávě o inflaci posílil. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,6 procenta na 92,77 bodu. Euro vůči dolaru oslabilo o 0,7 procenta na 1,1780 USD. Dolar k jenu posílil o 0,2 procenta na 110,60 JPY. Euro vůči jenu kleslo o půl procenta na 130,25 JPY.
(ČTK)